Zakończenie 14. MFF Watch Docs

14 grudnia zakończył się 14. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie. Zwycięskim filmem jury wybrało „Rich Hill” w reżyserii Andrew Droz Palermo i Tracy Droz Tragom.

Grand Prix festiwalu

W uzasadnieniu werdyktu, który przyznało jury w składzie: Sinai Abt, Gennady Kofman, Dorota Masłowska, Dominika Prejdova i Toril Simonsen możemy przeczytać, że film „Rich Hill” udowadnia, że naruszenia praw człowieka zdarzają się nie tylko w sytuacjach głębokich kryzysów, ale właściwie wszędzie wokół nas. Film portretujący zdeprawowane społeczeństwo, gdzie ci najbardziej bezbronni otrzymują najmniej wsparcia. Urzekających bohaterów filmu obserwuje tu kamera, która wydaje się być zawsze obecna, we właściwym miejscu o właściwym czasie.

Wyróżnienia

Oprócz nagrody głównej jury przyznało dwa specjalne wyróżnienia. Pierwsze z nich otrzymała Eszter Hajdú za film „Wyrok na Węgrzech” za: radykalny przykład cinéma vérité. W dalszym uzasadnieniu czytamy, że jest to film o formie idealnie dopasowanej do treści. Precyzyjny styl i przyjęta metoda pracy pozwoliły stworzyć dokumentalne świadectwo głęboko zakorzenionego w społeczeństwie rasizmu. Drugie wyróżnienie przyznano Talalowi Derkiemu za film „Powrót do Homs”, który ukazuje: filmowany z bliska, poruszający obraz człowieczeństwa podczas wojny. Jury podkreśliło także, że jest to surowy, wstrząsający i odważny dokument, będący niezwykłym osiągnięciem sztuki filmowej. Widzowie za najlepszy film festiwalu uznali norweski dokument „Rodzeństwo jest na zawsze” Frode Fimlanda.

Zwycięskie filmy do objrzenia on-line

Filmy „Rich Hill”, „Wyrok na Węgrzech” oraz polskie produkcje, współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej, pokazywane na festiwalu Watch Docs m.in. „Dzieci dzwonią” Andrzeja Mańkowskiego czy „Rodnik” Marcina Sautera można oglądać on-line na stronie www.watchdocs.pl.

 

Więcej informacji: www.watchdocs.pl.

 

Na podstawie informacji prasowej


Magda Wylężałek

15.12.2014