Zakończono zdjęcia do filmu "Pokot"

7 lutego zakończyły się zdjęcia do współfinansowanego przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej filmu „Pokot” Agnieszki Holland. Międzynarodowa koprodukcja powstaje na podstawie scenariusza, opartego na bestsellerowej powieści Olgi Tokarczuk, wydanej w 2009 roku przez Wydawnictwo Literackie, pt. „Prowadź swój pług przez kości umarłych”. Film trafi do kin w przyszłym roku.

Od początku było wiadomo, że ostatni etap będzie dla ekipy dużym wyzwaniem. „Fizycznie będzie trudniej, ale w głowie jaśniej” – zapowiadała Agnieszka Holland.

„Kręciliśmy nocą, temperatura spadała poniżej -15 °C, było bardzo dużo śniegu” – wspomina wcielający się w rolę młodego informatyka Dyzia, Jakub Gierszał. „Praca nad rolą była ogromnym wyzwaniem, na planie miałam zadania kaskaderskie i zdjęcia z dzikimi zwierzętami” – komentuje odtwórczyni głównej roli Agnieszka Mandat. Aktorka na prośbę reżyserki zrobiła kurs narciarstwa biegowego i nauczyła się rzeźbić.

Na planie filmu „Pokot” w reżyserii Agnieszki Holland, fot. Robert Pałka

Mimo trudnych warunków atmosferycznych członkowie ekipy filmowej wspominają ten czas jako wyjątkowe przeżycie: „Było ciężko, ale miało to również swoje atuty. Nie wiem, czy miałbym szansę zachwycić się nocnym niebem w górach o tej porze roku” – mówi Jakub Gierszał.

Międzynarodowa koprodukcja ze wsparciem PISF

Film powstaje w polsko-niemiecko-czesko-szwedzkiej koprodukcji. Scenarzystkami filmu są Agnieszka Holland i Olga Tokarczuk. Za zdjęcia odpowiada Jolanta Dylewska, a za muzykę Antoni Komasa-Łazarkiewicz. Producentem filmu jest Studio Filmowe TOR, które otrzymało dofinansowanie z europejskiego Programu Media oraz Polsko-Niemieckiego Funduszu Co-Developmentowego na development scenariusza projektu filmu fabularnego. Niemieckim koproducentem filmu jest firma Heimatfilm, czeskim Nutprodukce, po stronie szwedzkiej obraz produkuje Chimney. W filmie zagrają między innymi: Agnieszka Mandat, Wiktor Zborowski, Jakub Gierszał, Borys Szyc, Andrzej Grabowski, Tomasz Kot i Katarzyna Herman. „Pokot” powstaje ze wsparciem PISF – Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Polska premiera nowego filmu Agnieszki Holland zaplanowana jest na przyszły rok. Dystrybutorem filmu jest Next Film.

Informacja prasowa

11.02.2016