MFF dla dzieci w Kairze

Kair Festiwal

 

W dniach 4-11 marca odbywał się w Kairze 20. Międzynarodowy Festiwal Filmów dla Dzieci i Młodzieży. Impreza ta jest jedną z najważniejszych na świecie prezentacją filmów zrealizowanych dla najmłodszej publiczności. W pracach jury złożonego z międzynarodowego grona ekspertów uczestniczą także dzieci z całego świata. Od roku 2000 festiwal organizowany jest pod auspicjami egipskiego Ministra Kultury.

 

Tegoroczny kairski festiwal otworzył film „Magiczne drzewo” Andrzeja Maleszki, biorący również udział w Konkursie Głównym. W tej części zaprezentowano jeszcze dwa filmy rodzimej produkcji: „Gwiazdę Kopernika” w reżyserii Zdzisława Kudły i Andrzeja Orzechowskiego oraz „Korale czarownicy” Anieli Lubienieckiej.

 

W ramach projekcji pozakonkursowych w sekcji „Focus On” pokazano cykl polskich filmów animowanych do muzyki klasycznej oraz filmy o sztuce inspirowane dziełami malarskimi. W sekcji „Panorama” prezentowane natomiast były filmy z serii „Baśnie i bajki polskie”.

 

Jednym z uczestników obrad jury była Anna Niderhaus – koordynator projektu Filmoteka Szkolna w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej.

 

Projekcjom festiwalowym co roku towarzyszy obszerny program konferencji, warsztatów i spotkań związanych z tematyką dziecięcą.

 

Więcej informacji o kairskim festiwalu: www.ciffchildren.org.

22.03.2010