Zakończył się VIII Festiwal NNW

1 października 2016 r. zakończył się, współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej, VIII Festiwal „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”. Główną nagrodę – Złoty Opornik dla najlepszego dokumentu otrzymał film  „Hieronim Bednarski. Wyklęty z czerwonej wsi” Henryka Jureckiego.

Bogaty program Festiwalu NNW

W tym roku na Festiwal NNW zgłoszono rekordową ilość filmów. 27 z nich zostało pokazanych w Konkursie Głównym. Nowością w programie było Pitching Forum. Dużym zainteresowaniem cieszył się także projekt skierowany do młodzieży „Młodzi dla Historii”.  

Dyrektor Festiwalu NNW Arkadiusz Gołębiewski co roku zaprasza do Gdyni osoby zasłużone dla historii Polski, które często na co dzień mieszkają poza granicami kraju.   

„To dla mnie zaszczyt i honor móc gościć na festiwalu wielu świadków historii. Festiwal NNW to już nie tylko pokazy filmów odnoszących się do polskiej historii, nie tylko mocna scena muzyczna, ale także projekt edukacyjny. Stawiamy na wychowanie i inspirowanie młodych ludzi. Zachęcamy młodzież do zainteresowania się historią swoich dziadków i lokalnych społeczności” – mówił na gali zamknięcia Arkadiusz Gołębiewski.

Laureaci VIII Festiwalu „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”

„Złoty Opornik” – nagrodę główną festiwalu, otrzymał Henryk Jurecki za film „Hieronim Bednarski. Wyklęty z czerwonej wsi”. Obraz uhonorowano za „filmowe zderzenie się z tematem bohaterstwa i zdrady”.

Jury pod przewodnictwem Ryszarda Jaworskiego przyznało także trzy wyróżnienia:

  • Pierwsze wyróżnienie dla Julity Wołoszyńskiej-Mystek za film „Odnaleziony walc”.
  • Drugie wyróżnienie otrzymały Liliana Komorowska-Głąbczyńska i Diana Skaya za film pt. „Ojcu”.
  • Trzecie wyróżnienie otrzymali Maria Wiśnicka i Andrzej Wyrozębski za obraz: „Kotwica PW – tylko trzy maźnięcia”.

Nagroda Dyrektora Festiwalu „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” przypadła filmowi „303” w reżyserii Tomasza Magierskiego. Arkadiusz Gołębiewski docenił obraz za „artystyczne podjęcie tematu bohaterstwa polskich lotników i wzruszającą opowieść o powojennych losach ich oraz ich rodzin”.

Nagroda specjalna, statuetka „Źródło” została przyznana Zofii Pileckiej-Optułowicz. 

Nagroda im. Janusza Krupskiego przypadła Lilianie Komorowskiej-Głąbczyńskiej i Dianie Skayi za film pt. „Ojcu”.

Kapituła nagrody wyróżniła także cztery filmy:

  • „Hieronim Bednarski. Wyklęty z czerwonej wsi”, reż. Henryk Jurecki,
  • „Zapora”, reż. Konrad Starczewski,
  • „Tora i miecz”, reż. Anna Ciałowicz, Robert Kaczmarek,
  • „Dotknięcie Anioła”, reż. Marek Tomasz Pawłowski.

Nagroda Prezesa Zarządu Telewizji Polskiej została przyznana filmowi „Cztery Życia Lidii Lwow” w reżyserii Rafała Mierzejewskiego. 

Główna nagroda w kategorii reportaż radiowy przypadła Jolancie Rudnik z Polskiego Radia Koszalin za materiał „Komandor”. 

Równorzędne wyróżnienia otrzymały: Agnieszka Czarkowska z Radia Białystok za reportaż pt.: „Testament” oraz Olga Mickiewicz–Adamowicz ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia za reportaż „Bóg, Honor, Ojczyzna i ja”.

Panele dyskusyjne

Festiwal NNW jest miejscem dyskusji na tematy związane z kwestiami polityki historycznej, budowania wizerunku Polski za granicą, patriotyzmu oraz roli polskich władz i instytucji w celu upamiętnienia polskiej historii. W jednym z paneli dyskusyjnych wziął udział Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński.

„854 pomysły zostały zgłoszone na konkurs na film historyczny. Przygotowujemy ustawę o zachętach podatkowych dla podmiotów rynku audiowizualnego, która będzie dla środowiska filmowego wielkim kołem zamachowym. Udało nam się w tym roku zwiększyć budżet na kulturę o ponad 200 mln” – wymieniał dotychczasowe działania Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pitching Forum

W tym roku w dniach 28-30 września odbyło się – po raz pierwszy – Pitching Forum, które stanowiło jeden z najważniejszych wydarzeń VIII Festiwalu NNW. Celem spotkania był pitching i promocja filmu dokumentalnego zajmującego się najnowszą historią Polski. Podczas wydarzenia obecny był przedstawiciel Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, który m.in. przybliżał zasady funkcjonowania Instytutu oraz możliwości składania wniosków o dofinansowanie produkcji filmowej w PISF.

VIII Festiwal „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” odbył się w dniach 28 września – 1 października 2016 r. w Gdyńskim Centrum Filmowym. Wydarzenie było współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. 

04.10.2016