Zakończyła się 3. edycja Kinobusu

Kilkanaście miejscowości na terenach Lubelszczyzny odwiedził w tym roku Kinobus – odbywający się już po raz trzeci objazdowy festiwal filmowy. Projekt jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Zakończyła się 3. edycja objazdowego festiwalu filmowego

„Kinobus to sojusz sztuki filmowej, historii lokalnej, edukacji i turystyki. To impreza, jakiej jeszcze w Polsce nie było: festiwal filmowy, ale zarazem kulturo- i krajoznawczy, zahaczający także o historię, socjologię oraz architekturę. Kinobus to festiwal objazdowy w najpełniejszym tego słowa znaczeniu. Liczba jego uczestników ograniczona jest do pojemności wehikułu, który w gruncie rzeczy staje się mobilnym festiwalem, przemierzającym wybrany region śladami kin działających i niedziałających oraz innych atrakcji” – piszą na stronie projektu organizatorzy, czyli Fundacja Wspierania Kultury Filmowej Cyrk Edison. Warto podkreślić, że ubiegłoroczna edycja wydarzenia uzyskała nominację do Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „Wydarzenie filmowe”.

Lublin, Bełżyce, Chodel, Emilcin, Opole Lubelskie, Poniatowa, Karczmiska Pierwsze, Nałęczów, Zagrody, Markuszów, Chełm, Rejowiec, Krasnystaw, Zamość, Bondyrz, Zwierzyniec, Kraśnik, Bychawa – to miejscowości, które odwiedzili pasażerowie Kinobusa podczas tegorocznej edycji. Uczestnnicy wyprawy podczas 4 dni trwania wydarzenia przemierzyli 537 kilometrów. W tym roku w wydarzeniu udział wzięło 47 osób z Polski, Niemiec, Czech i Anglii. Uczestnicy złożyli wizyty w kilkunastu kinach, poznali miejsca, gdzie dawniej istniały kina, a także usłyszeli o kilkudziesięciu kolejnych. W tym roku w programie wydarzenia znalazły się filmy ułożone w minicykl poświęcony legendom motoryzacji z bloku wschodniego.

Spotkania z pracownikami dawnych kin

Fot. Kinobus

„Uczestnicy spotkali wspaniałych ludzi: przewodników i regionalistów, a nade wszystko kierowniczki, kasjerki, bileterki i kinooperatorów dawnych kin, od których dowiedzieli się, jak do drzewiej w kulturze filmowej bywało. Ale żeby nie zapomnieć, że istnieje życie poza kinami tradycyjnymi, odwiedzili też chmielniki, by posłuchać opowieści o chmielu i starożytnej pieśni „Oj, chmielu”, poznali historię porwania mieszkańca wsi Emilcin przez UFO, błądzili wykutymi w kredzie korytarzami pod centrum Chełma i oczywiście – to taka nieoficjalna kinobusowa tradycja – zdobyli czołg. A to wszystko w ciągu zaledwie czterech dni! Było intensywnie, bardzo poznawczo, dość rozrywkowo, nieco sentymentalnie, całkiem twórczo” – podkreśla autor koncepcji wyprawy i jeden z jej organizatorów Maciej Gil.

Stała formuła imprezy

„Kinobus w ubiegłych latach odwiedził województwa podkarpackie i zachodniopomorskie. Utrwaliła się już formuła imprezy. W centrum zainteresowania są więc kina tradycyjne – te istniejące i te już nieczynne, a czasem wręcz ostatnie materialne ślady świadczące o ich istnieniu. Stąd liczne wizyty i spotkania z pracownikami oraz opowieści o sprzęcie kinotechnicznym. A poza tym możliwość poznania walorów krajoznawczych i kulinarnych odwiedzanego regionu. I, rzecz jasna, projekcje filmowe” – dodaje Maciej Gil. „Część wydarzeń na trasie była oczywiście otwarta dla mieszkańców – tu mowa o darmowych projekcjach w Lublinie i Chełmie czy spotkaniu w dawnym kinie Przełom w Bychawie. Przyciągnęły one niemałą liczbę zainteresowanych widzów i słuchaczy. A skąd taka nazwa kina? Od przełomu technologicznego: przejścia z wąskiej taśmy na szeroką, małego ekranu na wielki, panoramiczny” – mówi.

Jak co roku, organizatorom Kinobusu udało się zainspirować kilka osób do poszukiwania wiadomości o lokalnych kinach, spojrzenia na historię lokalnej społeczności właśnie przez pryzmat kultury filmowej. Organizatorzy wierzą, że m.in. dzięki Kinobusowi powstaną kolejne książki, artykuły prasowe, wystąpienia konferencyjne i prezentacje poświęcone historii polskiego kina.

Jak zapowiadają twórcy tego przedsięwzięcia w przyszłym roku Kinobus najprawdopodobniej wyruszy na drogi województwa świętokrzyskiego.

Projekt Kinobus jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytutu Sztuki Filmowej. Partnerami tegorocznej edycji byli m.in. KR Kino, Stowarzyszenie Integracji Transgranicznej Łączy Nas Bug, Chełmski Dom Kultury, dystrybutor filmowy Vivarto, Kino Bajka w Lublinie i Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Zwierzyńcu.

3. Kinobus/Lubelszczyzna 2017 odbył się w dniach 24 – 27 sierpnia 2017 r.

Więcej informacji: www.kinobus.pl.

28.08.2017