Zakończyły się zdjęcia do "Stwora"

Zakończyły się zdjęcia do nowej „trzydziestki” Studia Munka, filmu „Stwór” w rezyserii Ireneusza Grzyba i Aleksandry Gowin, autorów „Drucików”, debiutu nagrodzonego na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film oraz laureata Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego. Autorem zdjęć do filmu jest Jakub Burakiewicz. Wystąpią: Anita Jancia, Adam Nawojczyk i Dobromir Dymecki.

 

Zdjęcia do filmu powstawały w podwarszawskiej miejscowości Podkampinos, na 44 piętrze będącego w budowie wieżowca Cosmopolitan w Warszawie, w kawiarni oraz zespole szkół samochodowych.

Śmierć

Film opowiada o Agnieszce, której właśnie umarła matka. Ta śmierć każe jej spojrzeć na swoje życie z dystansu. Agnieszka jest ciepłą mamą dla swoich córek, z których każda na swój sposób przeżywa śmierć babci. Jest też nauczycielką, wątpiącą w sens swojej pracy. Jest wreszcie żoną, której mąż stał się obcą dla niej osobą. Po śmierci mamy Agnieszka musi uporządkować jej dom i przygotować go do sprzedaży. Wyrusza w podróż, w trakcie której przy pomocy magicznych mieszkańców znów zacznie szukać siebie.

 

– Bohaterka zawsze robiła coś za późno, za wcześnie, ale nigdy nie zdarzyło się jej zrobić nic we właściwym czasie. Film bedzie opowieścią o dojrzewaniu. Już po tym, gdy dokonało się wyborów przy dyskretnym nacisku społeczeństwa, które często daje pozór całkowitej wolności, skłaniając jednak do popełniania błędów ważących na całym życiu. Moment zauważenia, że jest się w potrzasku, przychodzi zwykle zbyt późno i nawet jeśli dla niektórych jest przełomem, to dla wielu jest po prostu chwilą prawdy opakowaną w gorzką pigułkę – tłumaczą autorzy. – „Stwór” będzie spojrzeniem na sytuację młodej kobiety we współczesnym zachodnim społeczeństwie, gdzie wymaga się od niej spełniania celów i marzeń oraz realizowania jednocześnie tradycyjnego wizerunku, który kobiety widzi ciągle jeszcze tylko w kuchni i przy dzieciach.

Realizm magiczny

Film ma zawierać elementy realizmu magicznego. W rolę Stwora, który jest odbiciem duszy głównej bohaterki, wcieli się aktorka-lalkarka Paulina Sacharczuk, absolwentka PWST w Warszawie. Projekt kostiumu wykonała znana polska artystka młodego pokolenia Aleksandra Waliszewska.

 

Producentem „Stwora” jest Studio Munka przy SFP, producentem wykonawczym Agnieszka Dziedzic – Koi Studio. Film powstaje w ramach programu „30 Minut. Jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

www.stwor-film.pl

www.facebook.com/stworfilm

16.05.2013