Zamojski Festiwal Filmowy "Spotkania z historią"

15 sierpnia rozpoczął się współfinansowany przez PISF Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią”. W programie festiwalu znajdą się m.in.: konkursowe pokazy najnowszych filmów dokumentalnych i reportaży o tematyce historycznej, projekcje plenerowe na Rynku Wielkim w Zamościu i retrospektywa twórczości Ryszarda Bugajskiego. 

Festiwal poświęcony zagadnieniom historycznym

Zamojski Festiwal Filmowy poświęcony jest zagadnieniom historycznym. Jego najistotniejsza część to konkurs filmu dokumentalnego i reportażu o tematyce historycznej. Do konkursu wpłynęło ponad 200 filmów, 23 konkursowe produkcje powalczą o statuetkę Zamość Perła Renesansu. Pokazy filmów konkursowych odbywają się w kinie nominowanym do tegorocznej Nagrody PISF – Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu. Na wszystkie projekcje – wstęp wolny.

Ryszard Bugajski – gość specjalny festiwalu

Gościem specjalnym festiwalu będzie Ryszard Bugajski. Reżyser „Układu zamkniętego” zostanie uhonorowany Grand Prix festiwalu podczas Gali Zamojskiego Festiwalu Filmowego na Rynku Wielkim w Zamościu 17 sierpnia. Tego wieczoru widzowie poznają również tytuł filmu, który zwycięży w konkursie.

Pokaz filmu „Rok 1863”

Wydarzeniem specjalnym festiwalowej gali będzie pokaz niemego filmu „Rok 1863” z muzyką Michała Lorenca wykonywaną na żywo przez zespół DesOrient. „Rok 1863” w reżyserii Edwarda Puchalskiego z 1922 roku jest pierwszą w polskiej kinematografii ekranizacją „Wiernej rzeki” Stefana Żeromskiego.

 

Imprezą wpisaną w festiwal jest również widowisko historyczne „Oblężenie Zamościa – 1813 rok” czyli inscenizacja obrony zamojskiej twierdzy w wykonaniu grup rekonstrukcji historycznej oraz projekcja filmu „Popioły” Andrzeja Wajdy w Bastionie VII Zamojskiej Twierdzy.

 

Szczegółowe informacje oraz program dostępne są na stronie internetowej festiwalu: www.zamoscfilmfestival.pl.

 

Na podstawie informacji prasowej opracowała Marta Sikorska

16.08.2013