Zapowiedź V Kołobrzeskiego FF „Suspense Film Festival”

Podczas Festiwalu po raz drugi organizowany będzie jedyny w Polsce i jeden z niewielu w Europie międzynarodowy konkurs na najlepszy europejski film sensacyjny „Suspense Film Competition”. Kalendarz festiwalowych projekcji składać się będzie z filmów konkursowych oraz, tradycyjnie, z przeglądu polskich i europejskich produkcji sensacyjnych.

Nowa nazwa festiwalu

Z uwagi na europejski charakter wydarzenia i międzynarodowych gości, Kołobrzeski Festiwal Filmowy oficjalnie zmienia nazwę na „Suspense Film Festival” (wcześniej „Sensacyjne Lato Filmów”). 

Gala Otwarcia

Festiwal rozpocznie się 6 lipca Galą Otwarcia, podczas której wystąpi Sonia Bohosiewicz z piosenkami Marilyn Monroe. Na Gali Otwarcia, jak co roku, zostaną wręczone nagrody aktorskie „Ikona Polskiego Kina”, „Ikona Światowego Kina” oraz przyznana zostanie po raz piąty Kołobrzeska Nagroda Filmowa „Latarnik” dla reżysera, który wykorzystując reguły kina gatunkowego, tworzy ważne artystycznie, a jednocześnie lubiane przez publiczność filmy.

Najnowsze polskie i europejskie filmy sensacyjne

W programie V edycji Festiwalu znajdą się najnowsze polskie filmy sensacyjne, m.in. „Anatomia zła” w reż. J. Bromskiego, „ Na granicy” w reż. W. Kasperskiego, „Karbala” w reż. K. Łukaszewicza oraz „Gejsza” w reż. R. Markiewicza. Nie zabraknie również europejskich produkcji, takich jak norweska „Fala” (reż. R. Uthaug), hiszpańskie „Stare grzechy mają długie cienie” (reż. A. Rodriguez) czy hiszpańsko-chilijski „El Club” (reż. P. Larrain). Wydarzeniem specjalnym będzie światowa premiera włoskiego filmu „Tłumacz” (reż. M. Natale), w którym występuje znana aktorka Claudia Gerini oraz Kamil Kula i Piotr Rogucki.

Konkurs na najlepszy europejski film sensacyjny

Osobną sekcję stanowić będą filmy zakwalifikowane do konkursu na najlepszy europejski film sensacyjny „Suspense Film Competition”. W konkursie wezmą udział premierowe produkcje z różnych europejskich krajów, które powalczą o statuetkę „Golden Seahorse”. Zwycięzcę wybierze międzynarodowe jury.

Konkurs dla młodych twórców

Częścią festiwalu jest też konkurs dla młodych twórców „First Shot”. W konkursie weźmie udział 10 krótkometrażowych filmów fabularnych. Jury pod przewodnictwem Kingi Dębskiej oceni młodych rezyserów zwracając szczególną uwagę na sprawność warsztatową i twórcze wykorzystanie współpracy z aktorem.

Więcej informacji o festiwalu: www.sensacyjnelato.pl.

Informacja prasowa 

27.04.2016