Zapraszamy na Lato Filmów i Script Forum

Lato Filmów rozpocznie się 5 lipca i potrwa tydzień. Tegoroczna impreza upłynie pod znakiem kinematografii Dalekiego Wschodu.

 

Będzie można obejrzeć m.in. obrazy japońskiej Nowej Fali, twórczość filmowców złotej ery kina Korei Południowej, a także współczesne filmy japońskich reżyserów, m.in. Toyoda Toshiaki, Shiota Akihiko czy Izutsu Kazuyuki. W sekcji Panorama Kina Światowego pokazane będą filmy wyróżnione na międzynarodowych festiwalach.

 

Lato Filmów bardziej niż inne festiwale w Polsce koncentruje się na scenarzystach i scenariuszu filmowym. W głównym konkursie nagrodzony zostanie film z najlepszym scenariuszem. Ale to nie wszystko. W związku z obchodzonym w 2009 r. stuleciem polskiej kinematografii podczas festiwalu zaprezentowanych zostanie dziesięć polskich filmów z najlepszymi scenariuszami – wyłoniono je w plebiscycie wśród polskich scenarzystów.

 

Nagrodę honorową Pióro Mistrza za całokształt osiągnięć scenopisarskich odbierze w tym roku Krzysztof Zanussi.

 

Chyba najważniejszym wydarzeniem towarzyszącym festiwalowi będzie Script Forum. Ta najbardziej licząca się branżowa konferencja scenopisarska w Polsce znana była wcześniej pod nazwą Script Festiwal. W tym roku złożą się na nią debaty, wykłady i programy szkoleniowe, a także Forum Scenarzystów Polskich. Cel Script Forum jest jasny: lepsze przygotowanie scenarzystów do funkcjonowania na rynku oraz rozwój umiejętności warsztatowych i wzrost prestiżu zawodu scenarzysty filmowego.

Forum towarzyszy Katalog Scenarzystów Polskich – jedyna tego rodzaju publikacja w Polsce, pierwsza próba stworzenia rejestru polskich scenarzystów. Katalog zawiera dane kontaktowe i opisy projektów, dostępny będzie w formie drukowanej i internetowej.

Lato Filmów i Script Forum odbywają się dzięki wsparciu PISF.

Więcej informacji na stronie www.latofilmow.pl

 

30.06.2009