Zaproszenie na pokaz filmu „Polonians - amerykańscy bohaterowie z Polski”

Fundacja Polska – Europa-Polonia zaprasza na spotkanie i pokaz filmu „Polonians  – amerykańscy  bohaterowie z Polski”.

Pokaz filmu na rozpoczęcie Roku Tadeusza Kościuszki

Jednym z powodów spotkania jest rozpoczynający się właśnie w Polsce Rok Tadeusza Kościuszki. Z tej okazji Fundacja Polska – Europa-Polonia – organizator Festiwalu Polonijnego „Losy Polaków” zaprasza na pokaz najnowszej części serii o pierwszych Polakach w Ameryce, której reżyserem jest Eugeniusz Starky.

Swój pierwszy film „Walizka Emigranta” poświęcił emigracji solidarnościowej w USA. Jak dotąd wyprodukował 12 filmów dokumentalnych, m.in. „Korespondent Bryan”. Cztery ostatnie to „Walcząc o Honor” film o Powstaniu Warszawskim, „Amerykański Korespondent”, film o oblężeniu Warszawy we wrześniu 1939, „Giotto – Historia Zbawienia”,  oraz „Pierwsi Polacy w Ameryce”. Obecnie pisze scenariusze do filmów fabularnych o Eleonorze Roosevelt oraz o Eskadrze Kościuszki. Filmy Eugeniusza Starky’ego otrzymały  nagrody (w tym Grand Prix) organizowanego przez Fundację Polska-Europa-Polonia Polonijnego Festiwalu „Polskie Ojczyzny 2012” i Międzynarodowego Katolickiego Festiwalu Filmów i Multimediów Niepokalanów.

W Warszawie Eugeniusz Starky zaprezentuje najnowszą wersję filmu o pierwszych Polakach w Ameryce „Polonians – bohaterowie z Jamestown” –  „Polonians – Amerykańscy bohaterowie z Polski” (28’). Film ukazuje niezwykle ważną i jednocześnie odkrywczą rolę Polaków w narodzinach Stanów Zjednoczonych. Za scenariusz i realizację filmu odpowiada Eugeniusz Starky.

Pokaz filmu i spotkanie z reżyserem odbędzie się w poniedziałek 16 stycznia o godz. 20:00 w Centrum Prasowym Foksal w Warszawie.

Informacja prasowa 

12.01.2017