Zbliżenie na turecką branżę filmową

Po raz drugi podczas współfinansowanego przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej MFF T-Mobile Nowe Horyzonty przygotowano specjalny program zwracający uwagę na możliwość współpracy dwóch państw. W tym roku na festiwalu Polska będzie gościć profesjonalistów z Turcji.

Obchody 600-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych

W dniach 24 lipca – 2 sierpnia Festiwal T-Mobile Nowe Horyzonty w kooperacji z organizatorami spotkań „Meetings on the Bridge” z Festiwalu Filmowego w Istambule, Instytutem Adama Mickiewicza oraz przy wsparciu Tureckiego Ministra Kultury i Turystyki przygotowały specjalny program poświęcony możliwościom współpracy między polską i turecką branżą filmową. Wydarzenie jest częścią obchodów 600-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Turcją.

Goście tureckiej branży filmowej na festiwalu

Wśród gości znajdzie się reżyser i scenarzysta Reha Erdem, który poprowadzi wykład mistrzowski. Filmy twórcy: „Mamo, boję się”, „Kosmos” i „Kobiece pieśni” będą pokazane podczas festiwalu. Kolejnym gościem, którego film wyświetlany będzie podczas festiwal jest zdobywca tegorocznej głównej nagrody na Festiwalu Filmowym w Istambule Tayfun Pirselimoğlu.

„Meetings on the Bridge” na Polskich Dniach

W trakcie współorganizowanych przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej Polskich Dni trzech młodych twórców z Turcji będzie miało możliwość zaprezentowania swoich projektów przed przedstawicielami międzynarodowej branży filmowej. Projekty pokazane w Polsce zostały wyselekcjonowane spośród filmów biorących udział w tegorocznych spotkaniach „Meetings on the Bridge”.

Studio Nowe Horyzonty

Z kolei reżyser pokazywanego premierowo w Berlinie krótkiego filmu „Ağrı and the Mountain” Hasan Serin wraz z producentem nagrodzonego w tym roku na festiwalu w Istambule filmu „Mrs Nergis” weźmie udział w warsztatach Studia Nowe Horyzonty. Dodatkowo reżyser i producent Emre Yeksan opowie uczestnikom warsztatów o swoich doświadczeniach związanych z robieniem filmów w Turcji.

Tureckie przyjęcie

Na 30 lipca zaplanowano specjalne spotkanie, podczas którego delegacja z Turcji zostanie przedstawiona polskim i międzynarodowym gościom festiwalu. Następnego dnia odbędzie się śniadanie, któremu towarzyszyć będzie krótka prezentacja dotycząca kondycji produkcji filmowych, finansowania, dystrybucji i możliwości współpracy koprodukcyjnej w Turcji.

Cel programu

Celem wydarzenia jest stworzenie platformy między polskimi i tureckimi twórcami i producentami, która przyczyni się do zwiększenia liczby nawiązywanej współpracy w ramach koprodukcji oraz zapewnienie wymiany informacji dotyczących sytuacji w branży obu krajów.

 

14. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty odbędzie się w dniach 24 lipca – 3 sierpnia we Wrocławiu.

 

Więcej informacji o festiwalu:www.nowehoryzonty.pl.

 

Na podstawie informacji prasowej

18.07.2014