"Zdjęcie" nagrodzone w Montrealu

Zdjęcie
„Zdjęcie”, reż. Maciej Adamek

 

Film „Zdjęcie” w reżyserii Macieja Adamka otrzymał nagrodę Srebrnego Zenita podczas zakończonej 3 września 36. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Montrealu. Obraz był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

„Zdjęcie” ze Srebrnym Zenitem

„Zdjęcie” zostało pokazane na festiwalu w Montrealu w ramach Międzynarodowego Konkursu Debiutów. Obraz Macieja Adamka otrzymał nagrodę Srebrnego Zenita. Najlepszym filmem w tej sekcji okazał się debiut „Casadentro” w reżyserii Joanny Lombardi z Peru. Brązowego Zenita otrzymała nowerska produkcja „Into the dark” w reżyserii Thomasa Wangsmo.

Trzy produkcje ze wsparciem PISF

Do tegorocznej edycji MFF w Montrealu zakwalifikowało się ponad 430 filmów z 80 krajów. Oprócz „Zdjęcia” Macieja Adamka, znalazły się wśród nich również dwie inne polskie produkcje: „Obława” Marcina Krzyształowicza (Konkurs Główny) i etiuda studencka „Jestem OK” Tushara Prakasha (sekacja Focus on World Cinema). Wszystkie trzy polskie filmy pokazane na festiwalu w Montrealu były współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

„Zdjęcie”

„Zdjęcie” opowiada historię 17-letniego Adama, który po znalezieniu w domu starej fotografii swojej matki z obcym mężczyzną, stara się dowiedzieć, kto tak naprawdę jest jego ojcem. Film jest również opowieścią o pierwszej miłości, zdradzie i zetknięciu ze śmiercią. Reżyserem i autorem scenariusza jest Maciej Adamek. Scenariusz filmu „Zdjęcie” wygrał w 2006 roku polską edycję konkursu Hartley-Merrill (obecnie Script Pro) i zajął również III miejsce w światowym finale tego konkursu.

Międzynarodowy debiut Macieja Adamka

 

Debiut Macieja Adamka to polsko-niemiecko-węgierska koprodukcja. Autorem zdjęć jest Tomasz Michałowski. Producentem obrazu jest firma Koncept Media, a koproducentami Mastershot i Szkoła Wajdy. W filmie wystąpili m.in. Maciej Łagodziński, Karolina Gorczyca, Andrzej Chyra, Stanisława Celińska i Władysław Kowalski. Obraz był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. Pokaz filmu na festiwalu w Montrealu był jego międzynarodową premierą.

MFF w Montrealu

Festiwal w Montrealu jest jedynym na kontynencie północnoamerykańskim międzynarodowym festiwalem konkursowym, akredytowanym przez Międzynarodową Federację Zrzeszeń Producentów Filmowych (FIAPF). Celem Festiwalu jest wspieranie rozwoju międzynarodowej kinematografii poprzez promowanie różnorodności kulturowej i działalność na rzecz debiutujących twórców i dzieł nowatorskich.

Nagrody dla filmów ze wsparciem PISF

Podczas poprzednich edycji festiwalu w Montrealu międzynarodowe jury nagrodziło filmy, które były współfinansowane przez PISF. W 2011 roku Borys Szyc otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora za rolę w filmie „Kret” Rafaela Lewandowskiego, a film „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł” w reżyserii Antoniego Krauze Nagrodę Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych – FIPRESCI. Oba filmy były pokazywane w ramach Konkursu Międzynarodowego. W 2010 roku „Wenecja” Jana Jakuba Kolskiego otrzymała Specjalną Nagrodę Jury za szczególne osiągnięcie artystyczne.

 

36. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Montrealu odbył się w dniach 23 sierpnia – 3 września 2012.

Więcej informacji o festiwalu na stronie: www.ffm-montreal.org.

 

Paulina Bez

04.09.2012