„Zdrajca” i „Marcel” wygrywają na Wama Film Festival

„Zdrajca” Marco Bellocchio w Międzynarodowym Konkursie Koprodukcji Filmowych oraz „Marcel w reżyserii Marcina Mikulskiego w Konkursie Filmów Krótkich to zdobywcy Grand Prix zakończonej 6. edycji WAMA Film Festival.

„Zdrajca” zwycięża w Międzynarodowym Konkursie Koprodukcji Filmowych

Jury Międzynarodowego Konkursu Koprodukcji Filmowych w składzie Jarosław Sokół, Anna Wydra i Kuba Czekaj jednogłośnie zdecydowało o przyznaniu Grand Prix „Zdrajcy” w reżyserii Marco Bellocchio. Nagrodę finansową Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego otrzymał polski dystrybutor filmu – Gutek Film.

„Zdrajca” jest międzynarodową koprodukcją Włoch, Francji, Brazylii i Niemiec. Film otrzymał także Nagrodę Publiczności.

Jury przyznało również wyróżnienie honorowe dla „Biały, biały dzień” w reż. Hlynura Pálmasona. Dystrybutorem tej islandzko-duńsko-szwedzkiej koprodukcji jest Stowarzyszenie Nowe Horyzonty. Film reprezentuje w tym roku Islandię w wyścigu do Oscara i będzie rywalizował o nominację ze współfinansowanym przez PISF „Bożym Ciałem” w reżyserii Jana Komasy.

W olsztyńskim konkursie pokazano łącznie osiem fabularnych koprodukcji międzynarodowych.

„Jesteśmy dumni z naszej dotychczasowej współpracy i zawsze będziemy dobrym partnerem WAMA Film Festival. Życzę festiwalowi, aby dalej rozwijał się tak, jak obecnie i był wizytówką polskiej kinematografii oraz regionu Warmii i Mazur” – powiedział Gustaw Marek Brzezin, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

„Marcel” najlepszym filmem krótkim

Najlepszym tytułem Konkursu Filmów Krótkich okazał się „Marcel” w reżyserii Marcina Mikulskiego, który otrzymał Grand Prix i nagrodę finansową ufundowaną przez Multimedia Polska SA. Jak napisało w uzasadnieniu wyboru Jury w składzie Łukasz Grzegorzek, Olga Bieniek i Ewa Wencel za „soczysty obraz neurotyka we współczesnym świecie oraz reżyserską wrażliwość, w której dominują humor, urok i inteligencja”. Film powstał w Studiu Munka działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich.

Nagrodę specjalną Michelin Polska SA otrzymał film „We mnie”, którego reżyserką jest Maria Wider. W uzasadnieniu zwrócono uwagę na „czułe i subtelne ujęcie trudnego tematu oraz wiarę w uzdrawiającą moc miłości”. Film zrealizowano w Gdyńskiej Szkole Filmowej.

Swoją nagrodę przyznało także Jury Warmii i Mazur, które obradowało w składzie: Aleksandra Lemańska, Monika Szczygło i Andrzej Wojnach. Ich wyróżnienie otrzymał film krótkometrażowy Damiana Kocura „Moje serce” zrealizowany w Studiu Munka przy SFP.

Nominacje do Nagród Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego

Jury Konkursu Filmów Krótkich przyznało także siedem nominacji do Nagród Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego. Ich wręczenie odbędzie się podczas festiwalu CINEMAFORUM w Warszawie.

Nominacje przyznano w następujących kategoriach:

  • Najlepsza reżyseria: Marcin Mikulski za film „Marcel”,
  • Najlepszy scenariusz: Maria Wider za film „We mnie”, reż. Maria Wider,
  • Najlepsze zdjęcia: Mateusz Skalski za film „Moje serce”, reż. Damian Kocur,
  • Najlepszy montaż: Aleksandra Idzikowska za film „Nie zmieniaj tematu”, reż. Hubert
  • Patynowski,
  • Najlepsza aktorka: Rozalia Mierzicka za film „Moje serce”, reż. Damian Kocur,
  • Najlepszy aktor: Piotr Żurawski za film „Marcel”, reż. Marcin Mikulski,
  • Najlepszy film dokumentalny: „Mój kraj taki piękny”, reż. Grzegorz Paprzycki.

Tegoroczny festiwal odbywał się w dniach 8-12 października br. w Olsztynie, a wszystkie projekcje miały miejsce w Multikinie w Galerii Warmińskiej, przy ulicy Juliana Tuwima 26.

Organizatorem WAMA Film Festival jest Instytut KOSMOPOLIS Fundacja Nauki, Kultury i Edukacji, współorganizatorem Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, a producentem Stowarzyszenie FILMFORUM. Festiwal jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Na podstawie informacji prasowej 


14.10.2019