Ze Smokami po Oscary

Jak podają organizatorzy Krakowskiego Festiwalu Filmowego Amerykańska Akademia Filmowa poszerzyła listę nagród, które kwalifikują do ubiegania się o Oscara w kategorii filmów krótkometrażowych o Srebrne Smoki przyznawane w Krakowie.

Szansa na oskarową nominację

Krakowski Festiwal Filmowy już od kilkunastu lat znajduje się w gronie imprez, których laureaci automatycznie otrzymują prawo do ubiegania się o oscarową nominację w kategorii filmów krótkometrażowych. Do tej pory szansę na nominację do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej (AMPAS) otrzymywał laureat Złotego Smoka, czyli głównej nagrody międzynarodowego konkursu filmów krótkometrażowych, w którym pokazywane są filmy dokumentalne, animowane oraz fabularne o czasie trwania do 30 minut. Od przyszłorocznej edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego także laureaci Srebrnego Smoka dla najlepszej animacji oraz Srebrnego Smoka dla najlepszego krótkometrażowego filmu fabularnego będą mogli ubiegać się o Oscara.

Poszerzenie listy o kolejną nagrodę

To poszerzenie oscarowej listy jest bezpośrednim efektem wizyty Torene Svitil, szefowej Biura Oscarowego w Amerykańskiej Akademii Filmowej, odpowiedzialnej m.in. za nagrody dla najlepszego filmu krótkometrażowego, filmu nieanglojęzycznego oraz filmu dokumentalnego, w Krakowie. Torene Svitil była członkiem jury konkursu filmów krótkometrażowych podczas 52. Krakowskiego Festiwalu Filmowego i po zapoznaniu się z programem i charakterem festiwalu zdecydowała o dodaniu kolejnych dwóch nagród do listy kwalifikującej do Oscara.

 

– Bardzo się cieszymy z tego wyróżnienia – mówi Barbara Orlicz – Szczypuła, dyrektor Biura Programowego Krakowskiego Festiwalu Filmowego. – Jest to dowód uznania dla naszych starań, aby ciągle podnosić poziom naszego festiwalu. To również wspaniała wiadomość dla uczestników konkursu – teraz także Srebrne Smoki mogą stać się przepustką do światowej kariery.

Pierwsze nagrody znanych filmowców

Warto przypomnieć, że to właśnie w Krakowie pierwsze laury otrzymywali Roman Polański („Ssaki” 1963) czy Krzysztof Kieślowski (m.in. „Pierwsza miłość” 1974, „Życiorys” 1975), a wśród światowych twórców – Andrea Arnold („Wasp” w 2004) czy Sergei Loznitsa („Połustanok” w 2000).

 

Krakowski Festiwal Filmowy jest także akredytowany przez Międzynarodową Federację Producentów Filmowych (FIAPF) oraz Europejską Akademię Filmową (EFA).

 

Żródło informacji: www.krakowfilmfestival.pl.

 

Lista festiwali, których nagrody kwalifikowały do ubiegania się o nominacje do 85. Nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii krótkiego metrażu: www.oscars.org.

 

Na podstawie informacji prasowej opracowała Marta Sikorska

10.12.2012