"Zero" wygrywa w Waszyngtonie

Film „Zero” w reżyserii Pawła Borowskiego został uhonorowany główną nagrodą Capital Focus Award na 24. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Filmfest DC w Waszyngtonie, który obywał się w dniach 15 – 25 kwietnia.

„Zero” zostało wybrane spośród 7 tytułów w konkursie. Inne filmy, które kandydowały do nagrody Capital Focus Award to: „Autumn Adagio” z Japonii (Nagroda Specjalna jury), „Cooking With Stella”- z Kanady, „Farewell” – z Francji, „The House of Branching Love” – z Finlandii, „I Am Love” – z Włoch, „Tales from the Golden Age” – z Rumunii.

Filmy oceniało 6-osobowe jury, w którym zasiedli m.in. przedstawicielka festiwalu Susan Barocas, Manjula Kumar ze Smithsonian Institution oraz kierująca programem filmowym Narodowej Galerii Sztuki w Waszyngtonie Peggy Parsons.

 

Nagrodę Publiczności na Filmfest DC otrzymał film amerykański „Soundtrack for The Revolution” autorstwa Billa Guttentaga i Dana Sturmana. W 2008 roku Nagrodę Publiczności otrzymał film „Katyń” Andrzeja Wajdy.

 

Po festiwalu w amerykańskiej stolicy, film „Zero” i jego twórcy, udali się na 28. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Minneapolis/St. Paul. Tegoroczna edycja Festiwalu, który jest największym wydarzeniem filmowym na Górnym Środkowym Zachodzie USA , odbywa się w dniach 15-30 kwietnia.

 

„Zero” było jak dotąd prezentowane m.in. podczas festiwali filmowych w Rotterdamie, Chicago, Sao Paulo i Pusan.

 

Oficjalna strona filmu Pawła Borowskiego: www.filmzero.com.

 

Informacja prasowa

29.04.2010