Zgłoś film na Festiwal EMiGRA

25 września 2013 w Warszawie rozpocznie się pierwsza edycja Festiwalu Filmów Emigracyjnych EMiGRA.

Festiwal EMiGRA

Festiwal EMiGRA jest nowatorskim projektem łączącym dwa rodzaje sztuki – poezję i film, słowo i obraz. – 20. edycję Międzynarodowego Festiwalu Poetyckiego „Maj nad Wilią i Wisłą” – Wilno – maj 2013, połączyliśmy z festiwalem filmów emigracyjnych – EMiGRA – Warszawa – wrzesień 2013. EMiGRA  to pierwszy festiwal o Polakach na całym świecie i dla Polaków na całym świecie. W dniach 25-29 września  2013 w Oranżerii Pałacu w Wilanowie odbędzie się  pierwszy światowy przegląd filmów dokumentalnych, etiud filmowych i filmów fabularnych o szeroko rozumianej tematyce emigracyjnej. EMiGRA to spotkanie filmowców i poetów polskiego pochodzenia ze Wschodu i Zachodu z publicznością polską – podkreślają organizatorzy.

Polscy reżyserzy wśród gości specjalnych

Specjalnymi gośćmi festiwalu będą Romuald Mieczkowski – poeta i dziennikarz z Litwy, następca Miłosza i Giedroycia; Rafael Lewandowski – reżyser polskiego pochodzenia urodzony we Francji, zdobywca  Paszportu Polityki oraz Janusz Zaorski – reżyser kultowego filmu emigracyjnego „Szczęśliwego Nowego Jorku”, który zaprezentuje swoją najnowszą produkcję „Syberiadę Polską”. Oprawą muzyczną będą „Bardzie opowieści” Ewgena Malinowskiego oraz koncert Leonida Wolodko. Festiwal zakończy monolog kabertowy Grzegorza Heromińskiego. Festiwal objęły patronatem Senat RP, TV Polonia, Polskie Radio dla Zagranicy oraz trzydzieści mediów polskich za granicą m.in. Kwartalnik Znad Willi, TV Polish Chicago, londynek.net, nportal.no  W trakcie festiwalu przyznane będą nagrody publiczności oraz nagrody dziennikarzy.

Nabór filmów do 20 września

W ramach pierwszego Festiwalu Filmów Emigracyjnych EMiGRA organizowany jest konkurs filmów. Do 20 września 2013 organizatorzy czekają na zgłoszenia wszystkich, którzy chcieliby pokazać  swój film o szeroko pojętej tematyce emigracyjnej na specjalnym pokazie w sobotę 28 września 2013 w Warszawie. Na tegoroczną edycję nadsyłać można filmy dokumentalne, reportaże i etiudy do 30 minut, drogą mailową w formatach MP 4 albo podając link filmu na youtube i vimeo na mail: konkurs@emigra.com.pl, lub bezpośrednio przesyłając  DVD z dopiskiem Konkurs EMiGRA na adres: Fundacja  W-Z ul. St. Kostki Potockiego 10/16 02-958 Warszawa | www.emigra.com.pl.
 
Kontakt: Agata Lewandowski, dyrektor festiwalu (info@emigra.com.pl)

 

Informacja prasowa

16.09.2013