Zgłoś film na festiwal w Montrealu

Do 5 lipca (filmy pełnometrażowe) i 14 czerwca (krótkie metraże) trwa nabór filmów na 37. edycję Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Montrealu. Impreza odbędzie się w dniach 22 sierpnia – 2 września.

 

Celem festiwalu jest wspieranie rozwoju międzynarodowej kinematografii poprzez promowanie różnorodności kulturowej i działalność na rzecz debiutujących twórców i dzieł nowatorskich. W czasie poprzedniej edycji imprezy w programie znalazło się ponad 400 filmów z kilkudziesięciu krajów świata.

Nagrody dla filmów współfinansowanych przez PISF

Warto wspomnieć, iż twórcy polskich filmów od kilku lat otrzymują w Montrealu najważniejsze nagrody. Podczas ubiegłorocznej edycji pokazywane w ramach Międzynarodowego Konkursu Debiutów „Zdjęcie” Macieja Adamka otrzymało nagrodę Srebrnego Zenita. W 2011 roku Borys Szyc otrzymał nagrodę dla Najlepszego Aktora za rolę w filmie „Kret” Rafaela Lewandowskiego. Podczas tej samej edycji festiwalu film Antoniego Krauzego „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł” otrzymał Nagrodę Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych – FIPRESCI. W 2010 roku natomiast film Jana Jakuba Kolskiego „Wenecja” nagrodzono Specjalną Nagrodą Jury za szczególne osiągnięcia artystyczne.

Fabuła, dokument, krótki metraż

Organizatorzy zapraszają do nadsyłania zarówno produkcji fabularnych, jak i filmów dokumentalnych. Priorytetowo zostaną potraktowane filmy, których twórcy zdecydują się na premierę właśnie w Montrealu, jak również filmy, które nie miały płatnych pokazów poza krajem produkcji. Do udziału w międzynarodowych konkursach można zgłaszać filmy zrealizowane po ostatniej edycji festiwalu, a więc po 3 września 2012.

 

Więcej informacji: www.ffm-montreal.org.

 

Marta Sikorska

09.01.2013