"Ziarno prawdy" w kinach

30 stycznia 2015 na ekrany polskich kin wejdzie współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej film „Ziarno prawdy” w reżyserii Borysa Lankosza.

Kolejna ekranizacja powieści Zygmunta Miłoszewskiego

Film „Ziarno prawdy” jest ekranizacją powieści Zygmunta Miłoszewskiego o tym samym tytule. To drugi film o prokuratorze Teodorze Szackim. W 2011 roku na ekrany polskich kin wszedł film „Uwikłanie” w reżyserii Jacka Bromskiego.

Intryga, bohater i punkty zwrotne

– „Ziarno prawdy” było taką powieścią, która mnie absolutnie zafascynowała i to pod każdym względem. Podoba mi się świadomość warsztatowa i operowanie gatunkiem przez autora. Przy czym jest to też próba opowiedzenia czegoś więcej. To świetna książka i nie miałem wątpliwości, że chcę ją przenieść na ekran (…). Jest tutaj dobra kryminalna intryga, fascynujący bohater, punkty zwrotne we właściwych miejscach i tajemnica, której właściwie do samego końca nie jesteśmy w stanie rozwiązać – mówił Borys Lankosz podczas konferencji prasowej filmu w marcu 2014 roku.

Morderstwo w Sandomierzu

 

Jest wiosna 2013 roku, prokurator Teodor Szacki nie pracuje już w Warszawie, pożegnał się z przeszłością i karierą, by przenieść się do Sandomierza. Tu zaczyna „nowe wspaniałe życie”, ale dość szybko spotyka go rozczarowanie. W obcej i nieprzyjaznej rzeczywistości rozgoryczony Szacki prowadzi śledztwo w sprawie dziwacznego morderstwa, którego ofiara to sandomierska działaczka społeczna, kobieta szanowana i ceniona, o nieskazitelnej reputacji. Dochodzenie napotyka piętrzące się przeszkody i ścianę milczenia, a jednocześnie towarzyszy mu gorączka medialna. Ważnym kontekstem staje się bolesny splot relacji polsko-żydowskich oraz historia, która wydarzyła się przeszło sześćdziesiąt lat wcześniej. Wśród zagadek i kłamstw Teodor Szacki będzie próbował odnaleźć ziarno prawdy.

Robert Więckiewicz w roli głównej

W rolę Teodora Szackiego w filmie „Ziarno prawdy” wcielił się Robert Więckiewicz. Na ekranie partnerują mu m.in. Jerzy Trela, Magdalena Walach, Krzysztof Pieczyński, Aleksandra Hamkało oraz Zohar Strauss.

Film ze wsparciem PISF

Reżyserem filmu jest Borys Lankosz. Autorami scenariusza są Zygmunt Miłoszewski i Borys Lankosz. Zdjęcia zrealizował Łukasz Bielan. Producentem filmu jest Studio Rewers a koproducentami Arttech Cinema, Agora S.A., Aeroplan, Narodowy Instytut Audiowizualny. Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. Dystrybutorem obrazu jest Next Film.

Więcej informacji na stronie dystrybutora: www.next-film.pl

Paulina Bez, Marta Sikorska

30.12.2014