„Zimna wojna”, „Komunia” i „Ajka” z szansą na nominację do Oscara

Trzy filmy współfinansowane przez PISF powalczą o nominację do Oscara. Ogłoszenie nominacji już 22 stycznia 2019 r.

Tytuły z szansą na nominacje

„Zimna Wojna” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego, triumfująca na gali rozdania tegorocznych Europejskich Nagród Filmowych w Sewilii, ma szansę znaleźć się wśród produkcji nominowanych w kategorii film nieanglojęzyczny. W tej samej kategorii może znaleźć się „Ajka” w reżyserii Sergieja Dworcewoja – koprodukcja Rosji, Niemiec, Kazachstanu, Chin i Polski.

W kategorii dokument pełnometrażowy o nominację powalczy „Komunia” w reżyserii Anny Zameckiej. Film, zwłaszcza w ostatnim czasie, odnosił liczne sukcesy na polskich i zagranicznych festiwalach. Rok temu „Komunia” zdobyła Europejską Nagrodę Filmową dla filmu dokumentalnego.

O filmach

„Komunia” to pełnometrażowy debiut dokumentalny Anny Zameckiej, wyprodukowany przez Otter Films, Wajda Studio oraz HBO Europe, z producentem wspierającym MX35. Dokument był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. Autorką zdjęć do filmu jest Małgorzata Szyłak. Film miał swoją światową premierę na 69. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno, gdzie został wybrany najlepszym filmem sekcji Tydzień Krytyki Filmowej (La Semaine de la Critique). Film Anny Zameckiej nagrodzono również na festiwalach w Warszawie, Jihlavie, Mińsku, Lipsku i Bratysławie. Obraz wprowadza do polskich kin dystrybutor Aurora Films.

fot. Otter Films

Kiedy dorośli bawią się w dom, wtedy to dzieci muszą szybko dorosnąć. 14-letnia Ola nie tylko opiekuje się niewydolnym ojcem, niepełnosprawnym bratem Nikodemem i mieszkającą osobno matką, obecną głównie przez telefon; ale przede wszystkim stara się na powrót złożyć w całość rodzinę, która nie działa – jak wybrakowany mebel. Żyje nadzieją, że uda się jej na powrót ściągnąć matkę do domu. Pretekstem do spotkania z nią jest komunia święta Nikodema i Ola bierze na siebie całą odpowiedzialność za przygotowanie idealnej rodzinnej uroczystości. „Komunia” Anny Zameckiej odkrywa piękno w odrzuconych, siłę w najsłabszych, potrzebę zmiany tam, gdzie nic na nią nie rokuje. To przyspieszona lekcja dojrzewania, która uczy, że żadne porażki nie są ostateczne. Szczególnie tam, gdzie idzie o miłość.

Film wszedł do polskich kin 25 listopada tego roku.

„Zimna wojna” jest koprodukcją polsko-brytyjsko-francuską. Polskim producentem filmu jest Ewa Puszczyńska ze studia Opus Film, producentem brytyjskim jest Apocalypso Pictures, a francuskim MK Productions. Film dofinansował m.in. PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej, Film4, British Film Institute, CNC, ARTE France, Canal+ Polska i fundusz Eurimages. Koproducentami obrazu są m.in. Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy, Łódzki Fundusz Filmowy, Śląski Fundusz Filmowy i Podkarpacki Fundusz Filmowy. Za sprzedaż międzynarodową odpowiada MK2 Films i Protagonist Pictures. Polskim dystrybutorem jest firma Kino Świat.

fot. materiały prasowe

„Zimna wojna” opowiada historię wielkiej i trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie potrafią ze sobą być i jednocześnie nie mogą być bez siebie. W ich role wcielają się Tomasz Kot i Joanna Kulig, którym na ekranie partnerują Agata Kulesza i Borys Szyc. Wydarzenia pokazane w „Zimnej wojnie” rozgrywają się latach 50. i 60. XX wieku, w Polsce i budzącej się do życia Europie, a w ich tle wybrzmiewa wyjątkowa ścieżka dźwiękowa, będąca połączeniem polskiej muzyki ludowej z jazzem i piosenkami paryskich barów minionego wieku.

Film wszedł do polskich kin 8 czerwca tego roku.

„Ajka” jest koprodukcją pięciu krajów: Rosji, Niemiec, Polski, Kazachstanu i Chin. Producentką ze strony polskiej jest Anna Wydra z Otter Films, zaś autorką zdjęć jest uznana polska operatorka Jolanta Dylewska.

fot. materiały prasowe

Ajka (Samal Jesljamowa) właśnie urodziła dziecko. Nie ma warunków, by je wychować. Mieszka w Moskwie, nie ma pracy ani własnego pokoju. Ma za to długi do spłacenia. Jednak naturalne instynkty są nie do stłumienia.

Film wszedł na ekrany polskich kin 30 listopada tego roku.


18.12.2018