„Zimna wojna” w rankingach najlepszych filmów 2018 roku

Pod koniec roku krytycy filmowi z całego świata podsumowują to, co wydarzyło się w minionym roku. W czołówce wielu rankingów najlepszych filmów znalazła się współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego. Dziennikarze umieszczają polski tytuł wśród filmów z dużymi szansami na nominacje do Oscara.

Szanse na kilka nominacji do Oscara

Dziennikarz Scott Feinberg piszący dla Hollywood Reporter, co roku przygotowuje listę filmów, które według niego mają szansę na nominację od Oscara. Amerykański krytyk przewiduje, że „Zimna wojna” zdobędzie nominacje w aż trzech kategoriach: najlepszy reżyser, najlepszy film nieanglojęzyczny i najlepsze zdjęcia. Warto przypomnieć, że dziennikarz już raz przewidział nominację za zdjęcia dla Łukasza Żala i Ryszarda Lenczewskiego. Scott Feinberg nie wyklucza też nominacji „Zimnej wojny” w kategorii najlepszy scenariusz oryginalny. Niespodzianką mogą być również nominacje w kategoriach najlepszy film i najlepsza aktorka.

Pełna lista dostępna jest tutaj: www.hollywoodreporter.com/lists/scott-feinberg-s-2019-oscar-predictions-updated-1170624/item/best-picture-1170625

O szansach „Zimnej wojny” dziennikarz pisze również tutaj: www.hollywoodreporter.com/race/oscars-can-black-white-films-roma-cold-war-triumph-1167985

„Zimna wojna”, „Twarz”, „High Life” docenione przez czołowych reżyserów 

Na portalu IndieWire ukazał się ranking najlepszych filmów wybranych przez czołowych reżyserów. „Zimna wojna” znalazła się wśród ulubionych filmów Pedro Almodovara, Ammy Asante, Ariego Astera, Brady’ego Corberta, Ezry Edelmana, Roberta Eggersa, Andrew Haigha, Kirsten Johnson, Kimberly Peirce, Matta Rossa, Josie Rourke, Edgara Wrighta.

Warto dodać, że na liście Debry Granik znalazła się „Twarz” Małgorzaty Szumowskiej, a wśród ulubionych filmów Kristen Johnson znajdziemy współfinansowaną przez PISF międzynarodową koprodukcję „High Life” Claire Denis.

Łukasz Żal doceniony przez IndieWire

Także na portalu IndieWire pojawiło się zestawienie filmów, do których powstały najlepsze zdjęcia. W zestawieniu przygotowanym przez Chrisa O’Falta zdjęcia Łukasza Żala znalazły się na drugim miejscu.

Na piątym miejscu zestawienia najlepszych filmów 2018 roku uplasował „Zimną wojnę” portal Esqiure

„Zimna wojna” znalazła się w pierwszej setce (poz. sześćdziesiąta siódma) najlepiej ocenionych filmów przez użytkowników serwisu Rotten Tomatoes

W zestawieniu pięćdziesięciu najlepszych filmów w Wielkiej Brytanii według Guardiana „Zimna wojna” znalazła się na siódmym miejscu. 

Na liście przygotowanej przez Manohlę Dargis jedną z szefowych New York Timesa „Zimna wojna” otrzymała wyróżnienie 

„Zimna wojna” znalazła się też w zestawieniu BBC przygotowanym przez Nicholasa Barbera.   

Na MetaCritic w zestawieniu podsumowującym tytuły najczęściej wymienianych filmów w zestawieniach krytyków nie mogło zabraknąć „Zimnej wojny”, która w ogólnym rankingu uplasowała się na jedenastym miejscu.

El Mundo docenia „Zimną wojnę” i „Plac zabaw”

Hiszpański dziennik El Mundo umieścił „Zimną wojnę” na trzecim miejscu wśród dzięsięciu najlepszych filmów 2018 roku. W tym zestawieniu pojawił się także inny polski tytuł – „Plac zabaw”. Pełnometrażowy debiut fabularny Bartosza M. Kowalskiego zajął szóste miejsce.  

[Lista aktualizowana]


07.01.2019