„Zimna wojna” w Szwajcarii i Hiszpanii

Premiera kinowa w Szwajcarii

Za dystrybucję filmu w Szwajcarii jest odpowiedzialna firma Film Coopi. 4 października film wejdzie na ekrany kin w niemieckiej i włoskiej części Szwajcarii, 10 października w romańskiej części kraju.

Więcej informacji: www.cineman.ch/en/movie/2018/ZimnaWojna. Strona dystrybutora: www.filmcoopi.ch/movie/cold-war-der-breitengrad-der-liebe

Prawa do „Zimnej wojny” zostały sprzedane na ok. 40 terytoriów m.in. do krajów Ameryki Północnej (USA i Kanada), Europy (m.in. Wielka Brytania, Francja, kraje Beneluksu, Niemcy, Włochy, Grecja, Austria, Hiszpania, Portugalia, Czechy, Skandynawia, Turcja, Hiszpania, Węgry, Rumunia), Azji (Chiny, Japonia, Korea Południowa), Ameryki Południowej (Argentyna, Brazylia, Meksyk, Kolumbia) oraz Australii i Nowej Zelandii. Amerykański dystrybutor, firma Amazon, zapowiada wprowadzenie filmu w USA pod koniec grudnia.

Premiera kinowa w Hiszpanii

Na ekrany hiszpańskich kin film Pawła Pawlikowskiego wprowadzi firma Caramel Films. W hiszpańskich kinach „Zimną wojnę” można oglądać od 5 października. 

Więcej informacji: www.caramelfilms.es/site/videos/cold_war.  

„Zimna wojna”

„Zimna wojna” opowiada historię wielkiej i trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie potrafią ze sobą być i jednocześnie nie mogą być bez siebie. W ich role wcielają się Tomasz Kot i Joanna Kulig, którym na ekranie partnerują Agata Kulesza i Borys Szyc. Wydarzenia pokazane w „Zimnej wojnie” rozgrywają się latach 50. i 60. XX wieku, w Polsce i budzącej się do życia Europie, a w ich tle wybrzmiewa wyjątkowa ścieżka dźwiękowa, będąca połączeniem polskiej muzyki ludowej z jazzem i piosenkami paryskich barów minionego wieku.

Polski kandydat do Oscara®

Za swój film Paweł Pawlikowski odebrał nagrodę dla najlepszego reżysera podczas 71. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes, gdzie miała miejsce światowa premiera filmu. To pierwsza od 28 lat produkcja w języku polskim, która znalazła się w Konkursie Głównym jednej z najważniejszych imprez filmowych świata. Film jest polskim kandydatem do Oscara®.

Paweł Pawlikowski jest nie tylko reżyserem, ale także – wraz z Januszem Głowackim i Piotrem Borkowskim – autorem scenariusza Zimnej wojny. Za scenografię do filmu odpowiadają Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński. Autorem zdjęć jest Łukasz Żal. Zdjęcia rozpoczęły się w styczniu 2017 i zakończyły na początku sierpnia 2017 roku. Ekipa kręciła film nie tylko w Polsce, ale również we Francji i Chorwacji.

Film współfinansowany przez PISF

Obraz jest koprodukcją polsko-brytyjsko-francuską. Polskim producentem filmu jest Ewa Puszczyńska ze studia Opus Film, producentem brytyjskim jest Apocalypso Pictures, a francuskim MK Productions. Film dofinansował m.in. PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej, Film4, British Film Institute, CNC, ARTE France, Canal+ Polska i fundusz Eurimages. Koproducentami obrazu są m.in. Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy, Łódzki Fundusz Filmowy, Śląski Fundusz Filmowy i Podkarpacki Fundusz Filmowy. Za sprzedaż międzynarodową odpowiada MK2 Films i Protagonist Pictures. Film trafił do polskich kin 8 czerwca, a jego dystrybutorem jest firma Kino Świat.

 


01.10.2018