„Zimna wojna” z czterema nominacjami do nagród BAFTA

Współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej film „Zimna wojna” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego otrzymał cztery nominacje do nagród Brytyjskiej Akademii Filmowej BAFTA.

Cztery nominacje dla „Zimnej Wojny”

„Zimna wojna” nominowana została w kategoriach: Najlepszy Film Nieanglojęzyczny, Najlepszy Reżyser (Paweł Pawlikowski), Najlepszy Scenariusz Oryginalny (Janusz Głowacki, Paweł Pawlikowski) oraz Najlepsze Zdjęcia (Łukasz Żal).

Wręczenie nagród odbędzie się 10 lutego 2019 roku w Londynie. Najwięcej nominacji (12) do tegorocznych nagród BAFTA uzyskał film „Faworyta”. Po siedem nominacji otrzymały filmy „Roma”, „Narodziny gwiazdy”, „Bohemian Rhapsody” i „Pierwszy człowiek”.

Filmy współfinansowane przez PISF z nominacjami i nagrodami BAFTA

„Zimna wojna” to kolejny film współfinansowany przez PISF z nominacją do tych prestiżowych nagród. W zeszłym roku w kategorii Film Animowany wśród nominowanych do nagrody BAFTA był „Twój Vincent” Doroty Kobieli i Hugh Welchman, zwycięzcą w tej kategorii został film „Coco” Lee Unkricha i Darli K. Anderson. W 2015 roku poprzedni film Pawła Pawlikowskiego „Ida” otrzymał nagrodę BAFTA w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. Produkcja pokonała wtedy „Lewiatana” Andrieja Zwiagincewa, „Dwa dni, jedną noc” Braci Dardenne, „Smak curry” Ritesha Batry oraz „Śmiecia” Stephena Daldry’ego. Za „Idę” do nagrody BAFTA za Najlepsze Zdjęcia nominowali byli także Łukasz Żal i Ryszard Lenczewski, ostatecznie statuetka powędrowała do Emmanuela Lubezkiego za zdjęcia do filmu „Birdman”.

„Zimna wojna”

„Zimna wojna” jest koprodukcją polsko-brytyjsko-francuską. Polskim producentem filmu jest Ewa Puszczyńska ze studia Opus Film, francuskim producentem MK Productions, a brytyjskim – Apocalypso Pictures. Film dofinansował między innymi Polski Instytut Sztuki Filmowej. Polskim dystrybutorem jest Kino Świat. W Polsce „Zimną wojnę” zobaczyło w kinach ponad 900 tysięcy widzów. Film dostępny jest na DVD, Blu-ray i w serwisach VoD.

Pełna lista nominowanych do nagród BAFTA tutaj

 


09.01.2019