„Zimna wojna” z nominacją do Cezara

Współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej film „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego otrzymał nominację do Cezara, francuskiej nagrody filmowej w kategorii Najlepszy Film Zagraniczny.  

Paweł Pawlikowski z kolejną szansą na Cezara

23 stycznia francuska Akademia Sztuki i Techniki Filmowej ogłosiła nominacje do tegorocznych Cezarów. Wśród nominowanych w kategorii Najlepszy Film Zagraniczny znalazła się „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego. O statuetkę powalczy między innymi z filmami „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri” Martina McDonaga czy tegorocznym kandydatem do Oscara w tej samej kategorii – „Kafarnaum” libańskiej reżyserki Nadine Labaki. Pozostali nominowani to „Hannah” Andrea Pallaoro, „Girl” Lukasa Dhonta, „Nasze zmagania” Guillaume’a Seneza i „Shoplifters” Hirokazu Koreedy.

Najwięcej nominacji do Cezarów – po 10 – otrzymały filmy „Le grand bain” Gilles’a Lellouche’a i „Jeszcze nie koniec” Xaviera Legranda.

Nominacja dla „Zimnej wojny” jest kolejną nominacją do Cezara w tej kategorii dla filmu Pawła Pawlikowskiego. W 2015 roku do statuetki nominowana była „Ida”.

Cezary

Licząca obecnie 4681 członków Akademia Sztuki i Techniki Filmowej (L’Académie des Arts et Techniques du Cinéma ) przyznaje swoje nagrody od 1976 roku. W przeszłości nagradzani tą prestiżową statuetką byli m.in. Roman Polański, Zbigniew Preisner i Andrzej Wajda (Cezar Honorowy).

Cezary zostaną rozdane 22 lutego w Paryżu. Ceremonia, którą poprowadzi Kad Merad będzie dedykowana zmarłemu 1 października 2018 r. piosenkarzowi i aktorowi Charles’owi Aznavourowi. Honorową nagrodę odbierze Robert Redford.

Strona Akademii Sztuki i Techniki Filmowej: www.academie-cinema.org


24.01.2019