Zimowa odsłona Future Shorts w Krakowie

16 lutego Kino Pod Baranami zaprasza na zimową odsłonę festiwalu filmów krótkometrażowych Future Shorts.

Zimowa edycja Future Shorts

W programie znalazło się siedem produkcji z różnych stron świata, prezentujących odmienne gatunki i formy filmowe. Widzowie festiwalu wybiorą w drodze głosowania zwycięski film.

Po pełnej sukcesów edycji jesiennej, w trakcie której to właśnie w Polsce odbyło się najwięcej festiwalowych pokazów Future Shorts, kuratorzy przygotowali na zimę kolejny ciekawy i momentami szokujący zestaw najlepszych filmów krótkometrażowych z całego świata. Tym razem są to produkcje dotykające – w sposób nie zawsze dosłowny i bezpośredni – problemów współczesności. Twórcy wyselekcjonowanych filmów wzięli na warsztat szeroko pojętą tożsamość człowieka w postglobalnym świecie, wpływ mediów na życie jednostki i jej postrzeganie rzeczywistości, skomplikowane relacje rodzinne czy zjawisko cyberprzemocy. Siedem wybranych krótkometrażówek to produkcje wysmakowane estetycznie, zróżnicowane w formie oraz trzymające w napięciu do samego końca.

Pokaz jest przeznaczony dla widzów pełnoletnich. Filmy będą prezentowane z napisami polskimi oraz angielskimi. Bilety kosztują 16 zł (normalny) i 14 zł (ulgowy). Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 19.00.

Program (czas trwania 93’):

  • „Excursion”, reż. Adrian Sitaru, Rumunia 2014, 20’

W rumuńskich mediach pojawia się informacja o lądowaniu obcych. Dziewięcioletni Eugen kradnie kamerę ze sklepu i zaczyna filmować swoje codzienne życie. Pewnego dnia znika z domu. Po odnalezieniu chłopca przez policję media niewłaściwie interpretują nakręcony przez niego materiał.

  • „Grace Under Water”, reż. Anthony Lawrence, Australia 2014, 9’

Ciepły, senny poranek nad basenem. Lou toczy zimną wojnę z upartą i tajemniczą pasierbicą, Grace. Cienie przeszłości powracają, gdy kobieta zmuszona jest stawić czoła prawdzie o sobie i dziecku, które stara się pokochać. Film animowany „Grace Under Water” to wymowna analiza równowagi pomiędzy strachem a radością oraz separacją a bliskością.

  • „Northern Great Mountain”, reż. Amanda Kernell, Szwecja 2014, 15’

78-letnia Elle dorastała w Laponii, jej językiem ojczystym jest saami. Jednak kobieta nie lubi Saamów. Uważa się za prawdziwą Szwedkę pochodzącą z południa. Niechętnie wraca w rodzinne strony na pogrzeb siostry. Przed wyjazdem zdaje sobie sprawę, że syn zaplanował nocleg u rodziny. Odmawia i melduje się w pobliskim hotelu pełnym turystów.

  • „Lights by Hurts”, reż. Dawn Shadforth, Wielka Brytania 2015, 7’

Teledysk do piosenki duetu Hurts. Klubowa odyseja naszpikowana wybuchową chemią pomiędzy dwójką nieznajomych – mężczyzną (granym przez Theo Hutchcrafta, który zrywa ze swoim zimnym wizerunkiem) i zadziorną dziewczyną.

  • „Citizen Day”, reż. Basile Doganis, Francja 2014, 20’

Grupa nastolatków z podparyskiej dzielnicy ma odbyć szkolenie w znajdującej się w Wersalu bazie wojskowej. Jeden z nich spóźnia się i nie może wziąć udziału w zajęciach. Postanawia wrócić do domu, jednak kolega z klasy, Momo, namawia go na wspólną wycieczkę do wersalskiego pałacu.

  • „All Your Favorite Shows”, reż. Danny Madden, USA 2014, 5’

Uzależniony od korzystania z tabletu chłopiec zaczyna wykorzystywać sceny z filmów i seriali w swoim życiu. Nie zawsze jest to dobrym i praktycznym pomysłem. Film został zrealizowany w technice mieszanej.

  • „Rate Me”, reż. Fryzal Boulifa, Wielka Brytania 2015, 17’

Zestawienie internetowych opinii o nastoletniej prostytutce nie jest jednowymiarowe. Okazuje się być śmiałym i prowokacyjnym komentarzem na temat ludzkiej tożsamości i postrzegania młodych kobiet w dobie internetu. A ci, co twierdzą, że znają Coco, mogą być w wielkim błędzie. Film tylko dla widzów dorosłych.

Future Shorts

Future Shorts to największy festiwal filmów krótkometrażowych na świecie: 6 kontynentów, 90 krajów, ponad 300 miast. W Polsce od 2007 roku. Festiwal został stworzony w 2003 jako globalna platforma prezentacji krótkiego kina. Odbywa się w cyklu sezonowym (4 rocznie), a każda jego edycja gromadzi niemal 50-tysięczną widownię. Na programy kolejnych odsłon składają się najważniejsze światowe produkcje; filmy fabularne, dokumenty i animacje. W ten sposób powstają unikatowe zestawy, z których publiczność na całym świecie wybiera zwycięski tytuł.

Informacja prasowa

Strona Kina Pod Baranami: www.kinopodbaranami.pl.

09.02.2016