"Zjednoczone Stany Miłości" od 29 lipca w kinach

29 lipca 2016 na ekrany polskich kin wszedł współfinansowany przez PISF film „Zjednoczone Stany Miłości” w reżyserii Tomasza Wasilewskiego.

„Zjednoczone Stany Miłości”

Jest początek 1990 roku. Mimo że nastała już wolność, cały czas czuć ducha poprzedniej epoki. Cztery pozornie szczęśliwe kobiety w różnym wieku łączy nieodparte pragnienie zmiany swojego życia. Nowy świat w transformacji budzi w nich lęki, ale też wyzwala tłumione pragnienia. Agata, młoda matka uwięziona w pozbawionym namiętności małżeństwie, szuka ucieczki w niemożliwej do spełnienia miłości. Renata jest nauczycielką zafascynowaną swoją młodszą sąsiadką Marzeną – prowincjonalną królową piękności, której mąż pracuje w RFN. Siostra Marzeny, Iza, jest dyrektorką szkoły i sekretną kochanką ojca jednej z uczennic.

Kolak, Cielecka, Kijowska i Nieradkiewicz w rolach głównych

Magdalena Cielecka i Andrzej Chyra w filmie „Zjednoczone Stany Miłości”. Fot. Oleg Mutu

W rolach głównych wystąpili: Julia Kijowska, Magdalena Cielecka, Dorota Kolak, Marta Nieradkiewicz, Tomasz Tyndyk, Andrzej Chyra, Łukasz Simlat.

Film ze wsparciem PISF

Najnowszy film Tomasza Wasilewskiego to polsko-szwedzka koprodukcja ze zdjęciami Olega Mutu (operator ten był odpowiedzialny za zdjęcia m.in. do nagrodzonego Złotą Palmą „4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni” Cristiana Mungiu i „We mgle” Siergieja Łoźnicy). Producentem „Zjednoczonych Stanów Miłości” jest firma Mañana. Film jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. Warto podkreślić, że projekt filmu był prezentowany w 2014 roku podczas koprodukcyjnych targów CineMart na 43. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rotterdamie. Agentem sprzedaży filmu jest firma New Europe Film Sales.

Nowy projekt autora „Płynących wieżowców” i „W sypialni”

Rozmowa z Tomaszem Wasilewskim. Transkrypcja (plik .rtf)

„Mimo iż akcja filmu toczy się na przełomie 89 i 90 roku, to mimo wszystko od strony emocjonalnej ten film jest współczesny. Dlatego jest rozumiany przez wszystkich. My ludzie zawsze kochaliśmy, cierpieliśmy, byliśmy szczęśliwi, byliśmy nieszczęśliwi. Takie rzeczy nie mają czasu, nie znają geografii, czy granic między krajami” – tak o swoim najnowszym filmie „Zjednoczone Stany Miłości” opowiada reżyser Tomasz Wasilewski.

Poprzednie filmy Tomasza Wasilewskiego: „W sypialni” (2012) oraz „Płynące wieżowce” (2013) były prezentowane i nagradzane na wielu festiwalach (13. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu – Nagroda Publiczności dla „Płynących wieżowców”). Film ten wygrał także konkurs East of The West w Karlowych Warach i był prezentowany na festiwalu Tribeca w Nowym Jorku.

Światowa premiera i Srebrny Niedźwiedź na Berlinale

Światowa premiera filmu „Zjednoczone Stany Miłości” odbyła się w ramach Konkursu Głównego 66. Berlinale. Tomasz Wasilewski otrzymał Srebrnego Niedźwiedzia za Najlepszy Scenariusz. Film został również nagrodzony na Valletta Film Festival na Malcie w kategoriach Najlepszy Reżyser – nagroda dla Tomasza Wasilewskiego oraz Najlepsza Aktorka – nagroda dla Doroty Kolak.

Premiera kinowa 29 lipca

Film „Zjednoczone Stany Miłości” wszedł na ekrany polskich kin 29 lipca 2016. Dystrybutorem filmu jest Mañana

Paulina Bez

29.07.2016