"Zjednoczone Stany Miłości" w kinach w Szwecji

Współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej film „Zjednoczone Stany Miłości” w reżyserii Tomasza Wasilewskiego 28 października 2016 wszedł na ekrany kin w Szwecji.

Szwedzka premiera kinowa

Współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej film „Zjednoczone Stany Miłości” w reżyserii Tomasza Wasilewskiego 28 października 2016 wszedł na ekrany kin w Szwecji. Dystrybutorem filmu jest TriArt

„Zjednoczone Stany Miłości”

Jest początek 1990 roku. Mimo że nastała już wolność, cały czas czuć ducha poprzedniej epoki. Cztery pozornie szczęśliwe kobiety w różnym wieku łączy nieodparte pragnienie zmiany swojego życia. Nowy świat w transformacji budzi w nich lęki, ale też wyzwala tłumione pragnienia. Agata, młoda matka uwięziona w pozbawionym namiętności małżeństwie, szuka ucieczki w niemożliwej do spełnienia miłości. Renata jest nauczycielką zafascynowaną swoją młodszą sąsiadką Marzeną – prowincjonalną królową piękności, której mąż pracuje w RFN. Siostra Marzeny, Iza, jest dyrektorką szkoły i sekretną kochanką ojca jednej z uczennic.

W rolach głównych wystąpili: Julia Kijowska, Magdalena Cielecka, Dorota Kolak, Marta Nieradkiewicz, Tomasz Tyndyk, Andrzej Chyra, Łukasz Simlat.

Film ze wsparciem PISF

Najnowszy film Tomasza Wasilewskiego to polsko-szwedzka koprodukcja ze zdjęciami Olega Mutu (operator ten był odpowiedzialny za zdjęcia m.in. do nagrodzonego Złotą Palmą „4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni” Cristiana Mungiu i „We mgle” Siergieja Łoźnicy). Producentem „Zjednoczonych Stanów Miłości” jest firma Mañana. Film jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. Agentem sprzedaży filmu jest firma New Europe Film Sales. Film wszedł na ekrany polskich kin 29 lipca 2016. 

Światowa premiera i Srebrny Niedźwiedź na Berlinale

Światowa premiera filmu „Zjednoczone Stany Miłości” odbyła się w ramach Konkursu Głównego 66. Berlinale. Tomasz Wasilewski otrzymał Srebrnego Niedźwiedzia za Najlepszy Scenariusz. Film został również nagrodzony na Valletta Film Festival na Malcie w kategoriach Najlepszy Reżyser – nagroda dla Tomasza Wasilewskiego oraz Najlepsza Aktorka – nagroda dla Doroty Kolak. Na 41. Festiwalu Filmowym w Gdyni twórcy filmu zostali nagrodzeni w następujących kategoriach: Najlepszy Reżyser – Tomasz Wasilewski, Najlepszy Montaż – Beata Walentowska, Najlepsze Kostiumy – Monika Kaleta, Najlepsza Drugoplanowa Rola Kobieca – Dorota Kolak, Najlepsza Drugoplanowa Rola Męska – Łukasz Simlat. 

28.10.2016