"Zjednoczone Stany Miłości" w Konkursie Głównym 66. Berlinale

Światowa premiera najnowszego filmu Tomasza Wasilewskiego „Zjednoczone Stany Miłości” odbędzie się w Konkursie Głównym 66. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Polski film w Konkursie Głównym zostanie zaprezentowany wśród nowych filmów takich autorów jak Thomas Vinterberg, Mia Hansen-Løve, André Téchiné czy Lav Diaz. Przewodniczącą Jury tegorocznej imprezy Berlinale będzie amerykańska aktorka Meryl Streep.

Warto podkreślić, iż w ciągu ostatnich 5 lat polski film w Konkursie Głównym berlińskiego festiwalu znalazł się już po raz czwarty – w tej najważniejszej sekcji Polskę reprezentowały w poprzednich latach 2 filmy Małgorzaty Szumowskiej: „W imię…” (2013 – nagroda Teddy) oraz „Body/Ciało” (2015 – Srebrny Niedźwiedź dla najlepszego reżysera). W 2015 roku w Konkursie Głównym była prezentowana również koprodukcja rosyjsko-ukraińsko-polska „Pod elektrycznymi chmurami” w reżyserii Aleksieja Germana juniora. Film otrzymał Srebrnego Niedźwiedzia za Znaczący Wkład Artystyczny za zdjęcia autorstwa Jewgienija Priwina i Siergieja Michalczuka. W 2011 roku w Konkursie Głównym znalazła się meksykańsko-francusko-niemiecko-polska koprodukcja „Nagroda” w reżyserii Pauli Markovitch. Film otrzymał dwa Srebrne Niedźwiedzie: za zdjęcia (Wojciech Staroń) i za scenografię (Barbara Enriquez). 

Film współfinansowany przez PISF w programie Berlinale

„Jest początek 1990 roku. Mimo że nastała już wolność, cały czas czuć ducha poprzedniej epoki. Cztery pozornie szczęśliwe kobiety w różnym wieku łączy nieodparte pragnienie zmiany swojego życia” – piszą producenci filmu.

W rolach głównych wystąpili: Julia Kijowska, Magdalena Cielecka, Dorota Kolak, Marta Nieradkiewicz, Tomasz Tyndyk, Andrzej Chyra, Łukasz Simlat.

Najnowszy film Tomasza Wasilewskiego to polsko-szwedzka koprodukcja ze zdjęciami Olega Mutu (operator ten był odpowiedzialny za zdjęcia m.in. do nagrodzonego Złotą Palmą „4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni” Cristiana Mungiu i „We mgle” Siergieja Łoźnicy). Producentem „Zjednoczonych Stanów Miłości” jest firma Mañana. Film jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. Warto podkreślić, że projekt filmu był prezentowany w 2014 roku podczas koprodukcyjnych targów CineMart na 43. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rotterdamie. Agentem sprzedaży filmu jest firma New Europe Film Sales.

Nowy projekt autora „Płynących wieżowców” i „W sypialni”

Poprzednie filmy Tomasza Wasilewskiego: „W sypialni” (2012) oraz „Płynące wieżowce” (2013) były prezentowane i nagradzane na wielu festiwalach (13. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu – Nagroda Publiczności dla „Płynących wieżowców”. Film ten wygrał także konkurs East of The West w Karlowych Warach i był prezentowany na festiwalu Tribeca w Nowym Jorku). Tomasz Wasilewski powiedział w jednym z wywiadów, że jego nowy projekt „Zjednoczone Stany Miłości” będzie portretem kobiet zaraz po upadku komunizmu w Polsce.

Polskie filmy na 66. Berlinale 

66. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie odbędzie się w dniach 11 – 21 lutego 2016. Obok „Zjednoczonych Stanów Miłości” w programie znajdą się m.in. filmy „Zud” Marty Minorowicz (sekcja Generation Kplus) oraz koprodukcja „Ja, Olga Hepnarova” w reżyserii Tomáša Weinreba i Petra Kazdy z Michaliną Olszańską w roli tytułowej (sekcja Panorama).

Więcej informacji: www.berlinale.de.

11.01.2016