"Zjednoczone Stany Miłości" wygrywają festiwal w Brazylii

Współfinansowany przez PISF film „Zjednoczone Stany Miłości” w reżyserii Tomasza Wasilewskiego otrzymał Grand Prix na 5. Brasilia International Film Festival (BIFF).

Film Tomasza Wasilewskiego nagrodzony Grand Prix

Współfinansowany przez PISF film „Zjednoczone Stany Miłości” w reżyserii Tomasza Wasilewskiego otrzymał Grand Prix dla najlepszego filmu na 5. Brasilia International Film Festival (BIFF), który zakończył się 13 listopada. Pełna lista nagrodzonych jest dostępna na stronie festiwalu: www.biffestival.com.

Kolejna nagroda dla „Zjednoczonych Stanów Miłości”

Światowa premiera filmu „Zjednoczone Stany Miłości” odbyła się w ramach Konkursu Głównego 66. Berlinale. Tomasz Wasilewski otrzymał Srebrnego Niedźwiedzia za Najlepszy Scenariusz. Film został również nagrodzony na Valletta Film Festival na Malcie w kategoriach Najlepszy Reżyser – nagroda dla Tomasza Wasilewskiego oraz Najlepsza Aktorka – nagroda dla Doroty Kolak. Na 41. Festiwalu Filmowym w Gdyni twórcy filmu zostali nagrodzeni w następujących kategoriach: Najlepszy Reżyser – Tomasz Wasilewski, Najlepszy Montaż – Beata Walentowska, Najlepsze Kostiumy – Monika Kaleta, Najlepsza Drugoplanowa Rola Kobieca – Dorota Kolak, Najlepsza Drugoplanowa Rola Męska – Łukasz Simlat. Film otrzymał również wyróżnienie specjalne jury na Europejskim Festiwalu Filmowym w Palić oraz nagrodę za scenografię na Ostend Film Festival. 

Nominacja do Europejskiej Nagrody Filmowej 2016 

Tomasz Wasilewski jest nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej 2016 w kategorii Najlepszy Europejski Scenarzysta. 

Film ze wsparciem PISF

Najnowszy film Tomasza Wasilewskiego to polsko-szwedzka koprodukcja ze zdjęciami Olega Mutu (operator ten był odpowiedzialny za zdjęcia m.in. do nagrodzonego Złotą Palmą „4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni” Cristiana Mungiu i „We mgle” Siergieja Łoźnicy). Producentem „Zjednoczonych Stanów Miłości” jest firma Mañana. Film jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. 

W rolach głównych wystąpili: Julia Kijowska, Magdalena Cielecka, Dorota Kolak, Marta Nieradkiewicz, Tomasz Tyndyk, Andrzej Chyra, Łukasz Simlat.

Dystrybucja w Polsce i za granicą 

Agentem sprzedaży filmu jest firma New Europe Film Sales. Film wszedł na ekrany polskich kin 29 lipca 2016. W październiku 2016 „Zjednoczone Stany Miłości” pojawiły się w dystrybucji w Szwecji a 18 listopada wejdą na ekrany kin w Wielkiej Brytanii.

Paulina Bez 

16.11.2016