"Złota rybka" Tomasza Wolskiego nagrodzona na Festiwalu Cronograf

16 maja zakończyła się 8. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Cronograf w Mołdawii. Spośród 27 filmów z 26 krajów międzynarodowe jury wyłoniło zwycięzców – jednym z nich został Tomasz Wolski, reżyser dokumentu „Złota Rybka”.


Tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Cronograf zaprezentowała mołdawskiej publiczności szeroką gamę filmów dokumentalnych z wielu zakątków świata. Wśród nich znalazły się również polskie tytuły: „Muzyczna partyzantka” w reżyserii Mirosława Dembińskiego oraz „Złota Rybka” Tomasza Wolskiego, który został uhonorowany Nagrodą dla Najlepszego Reżysera.

 

Dokument Tomasza Wolskiego ukazuje codzienne życie wychowanków Domu Pomocy Społecznej, którzy przygotowują się do wystawienia w teatrze spektaklu „Bajka o Złotej Rybce”. Jest to opowieść o kolorowym świecie osób upośledzonych, o ich małych marzeniach: Kamil chce zobić prawo jazdy na windę, Marek marzy o antenie, Michał nie wyobraża sobie życia bez sprzątania, Witek natomiast nienawidzi sprzątać, więc pragnie zostać portierem, a Adaś dobrze zagrać w spektaklu rolę złotej rybki.

 

„Złota Rybka” była wyróżniana na wielu festiwalach, zarówno polskich, jak i zagranicznych. Do najważniejszych laurów należą: Wrocławska Nagroda Filmowa na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Era Nowe Horyzonty 2008, Nagroda Publiczności na 48. Krakowskim Festiwalu Filmowym, Grand Prix Festiwalu Sztuki Reportazu camera Obscura 2009, Nagroda Węgierskiego Ministra Edukacji i Kultury na Cinefest 2009.

 

Więcej informacji na temat Festiwalu Cronograf: www.cronograf.md.

27.05.2010