Złote Kaczki rozdane

laureaci zlotych kaczek

Laureaci Złotych Kaczek. Fot. Organizator

 

„33 sceny z życia” Małgorzaty Szumowskiej zdobyły Złotą Kaczkę dla najlepszego filmu sezonu 2008/2009. Za najlepszą aktorkę czytelnicy „Filmu” uznali Krystynę Jandę (rola w „Tataraku” Andrzeja Wajdy), a za najlepszego aktora – Borysa Szyca (role w „Wojnie polsko-ruskiej” Xawerego Żuławskiego i „Enenie” Feliksa Falka). Były też specjalne nagrody za filmy historyczno-kostiumowe 100-lecia polskiego kina. Filmem stulecia został „Potop” Jerzego Hoffmana, najlepszą aktorką – Krystyna Janda, a aktorem – Tadeusz Łomnicki.

 

Nagrody czytelników miesięcznika „Film” wręczono w środę w czasie uroczystej gali w Sali Kongresowej.


Kongresowa pękała w szwach. Od gwiazd polskiego kina. Był czerwony dywan, tłumy fotoreporterów, flesze, blask i szyk.

 

Złote Kaczki to najstarsze w Polsce nagrody filmowe. Przyznają je co roku czytelnicy miesięcznika „Film” – głosują w plebiscycie na najlepsze filmy mijającego sezonu.

 

W tym roku redakcja „Filmu” zorganizowała również specjalny plebiscyt z okazji 100-lecia polskiego kina. Czytelnicy wybierali najlepszy film kostiumowo-historyczny stulecia i najlepszych aktorów filmów historycznych.

 

Złota Kaczkę dla filmu stulecia odebrał Jerzy Hoffman za „Potop”. – Serdeczne dzięki. Przy okazji zapraszam na mój nowy film o Bitwie Warszawskiej 1920 roku, premiera 15 sierpnia 2010 r. – powiedział reżyser.

 

„Potop” wygrał w tej konkurencji z „Krzyżakami” Aleksandra Forda i „Pianistą” Romana Polańskiego.

 

Najlepszą aktorką polskich filmów historyczno-kostiumowych została Krystyna Janda (za rolę w „Człowieku z marmuru”). Nagrodę odebrała córka, Maria Seweryn: – Dziękuję w imieniu mamy. Jest teraz na scenie w Teatrze Polonia.


Tadeusz Łomnicki został uznany za najlepszego aktora, wszyscy pamiętamy go z ról w „Panu Wołodyjowskim”, „Potopie” czy „…Gdziekolwiek jesteś, panie prezydencie”. Nagrodę odebrał syn Piotr Łomnicki z córką Heleną.

 

Redakcja „Filmu” zaproponowała też czytelnikom filmowe pojedynki historyczne – Polska kontra reszta świata. Można było głosować w pięciu takich pojedynkach: „Faraon” kontra „Kleopatra”, „Potop” kontra „Braveheart. Waleczne serce”, „Szwadron” kontra „Chwała”, „Krzyżacy” kontra „Królestwo niebieskie”, „Popioły” kontra „Wojna i pokój”. Niespodzianki nie było – we wszystkich pojedynkach zwyciężyły polskie filmy. Z największą różnicą głosów wygrał „Faraon” Jerzego Kawalerowicza.

 

– Ta nagroda to dowód, że są jeszcze filmy nieśmiertelne – powiedział Jerzy Kapuściński, obecny szef studia Kadr, odbierając Złotą Kaczkę dla „Faraona”. Jerzy Kawalerowicz przez wiele lat kierował Kadrem.

 

Wreszcie przyszła pora na filmy najnowsze.

Czytelnicy „Filmu” orzekli, że najlepszy polski film sezonu 2008/2009 to „33 sceny z życia” Małgorzaty Szumowskiej. – Jestem zaskoczona – mówiła reżyserka i chyba rzeczywiście nie spodziewała się nagrody. Dziękowała swojemu – jak mówiła „trochę szalonemu” – profesorowi i opiekunowi Wojciechowi Jerzemu Hasowi. – Mam nadzieję, że nie zawiodę przy kolejnych filmach, ale już się trochę stresuję – mówiła.

 

Chwilę później odbierała Złotą Kaczkę za scenariusz do „33 scen z życia”. – Teraz już naprawdę zaczynam się bać – wyznała. – Właśnie kończę nowy scenariusz. A scenariusz do „33 scen” napisało w dużym stopniu samo życie, więc – dziękuję ci, życie – powiedziała Szumowska.

 

Złotą Kaczkę dla najlepszego aktora odebrał Borys Szyc, nagrodę za najlepsze zdjęcia – Paweł Edelman.

 

Najlepszą aktorka sezonu została Krystyna Janda za rolę w „Tataraku” Wajdy. – Dziękuję panu Andrzejowi Wajdzie, że ten film powstał – powiedziała Janda, która przyszła na galę po spektaklu w swoim teatrze.

 

Uroczystość ubarwiły piosenki znane z polskich filmów. Słynną „Dumkę na dwa serca” z filmu „Ogniem i mieczem” zaśpiewali Edyta Górniak i Mieczysław Szcześniak, Sonia Bohosiewicz wykonała utwór z filmu „Noce i dnie”.

 

Śpiewali też aktorzy, ale raczej ubawili publiczność. Tomasz Karolak i Paweł Królikowski niemiłosiernie fałszowali śpiewając pieśń „W stepie szerokim…” z „Przygód pana Michała”. To miał być hymn polskiego filmu historycznego. Borys Szyc wykonał piosenkę z „Vabanku”, którą w filmie znakomicie zaśpiewał nieżyjący już Jacek Chmielnik. Drugą próbę miał też Tomasz Karolak – utwór z „Akademii Pana Kleksa”. – On bardzo lubi śpiewać – podsumowała prowadząca galę Grażyna Torbicka.

19.11.2009