"Złote Ryby" DSW Happy End Festiwalu Filmów Optymistycznych rozdane

XV edycja DSW Happy End Festiwalu Filmów Optymistycznych odbyła się w tym roku w dniach od 4 do 7 października w Centrum Konferencyjnym Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu.

Happy End Festiwal Filmów Optymistycznych jest jedynym tego typu wydarzeniem w Polsce. Filmy kwalifikowane są na podstawie zawartego w nich optymizmu. Festiwal w swej szerokiej formule mieści zarówno filmy fabularne i dokumentalne, profesjonalne, studenckie i niezależne. Warunek jest jeden. Muszą być optymistyczne. W tym roku filmy podlegały nie tylko ocenie publiczności, ale również jury, w skład którego weszli: prof. DSW dr hab. Maria Reut, prof. DSW dr hab. Jan Stasieńko oraz Adriana Prodeus.

Decyzją jury Złote Ryby w kategorii profesjonalny film dokumentalny otrzymały filmy: „Więzi” w reż. Zofii Kowalewskiej – za umiejętność pokazania w autentyczny sposób trudnej relacji bliskości, i za wyzwalającą nadzieję, jaką bohaterowie mają na dalsze wspólne życie oraz świetne zdjęcia Weroniki Bilskiej oraz „Taki trochę chory” w reż. Moniki Skrzypczak – za autoironię, czarny humor, i za wyjątkowość bohatera Jacka Nocha. Złota Ryba w kategorii niezależny film dokumentalny powędrowała dla filmu „Bajorko”, w reż. Romana Wasiluka – za autorski film przyrodniczy, oryginalnego głównego narratora i za piękne nocne zdjęcia ptaków. Natomiast w kategorii film fabularny Złotą Rybę otrzymały filmy „Drzewo i ja”, w reż. Łukasza Nowaka – za nieprzesadzony magiczny realizm i udanie poprowadzoną historię rodziny patologicznej z cudem w tle oraz „Świetne wieści” w reż. Kuby Gryżewskiego – za dobre aktorstwo, konsekwencję środków wyrazu, świetną scenografię i prostotę optymistycznego przekazu.

Jury postanowiło przyznać również Nagrodę specjalną dla Barbary Stankiewicz, Pawła Sarbinowskiego i Piotra Żukowskiego za film „Baśka” za niesamowitą witalność bohaterki, doskonałą jedność sztuki operatorskiej, reżyserii i charyzmatycznej postaci. Film ten był prezentowany poza konkursem głównym. Grand Prix XV DSW Happy End Festiwalu Filmów Optymistycznych zdobył film „Dotknięcie Anioła” w reżyserii Marka Tomasza Pawłowskiego – za film o żywej pamięci, który podąża za swoim charyzmatycznym bohaterem, za tragiczną i poetycką opowieść, w której kryje się miłość i nadzieja. Za twórcze wykorzystanie materiałów archiwalnych, poruszającą warstwę wizualną.

Publiczności DSW Happy End Festiwalu postanowiła przyznać aż dwie nagrody dla filmów: „Kuracjusz jestem” w reż. Amelii Radeckiej i Karoliny Drogowskiej oraz „Ktoś” w reż. Joanny i Wojciecha Majewskich. Ponad to organizatorzy przyznali dwie Honorowe Złote Ryby za wspieranie polskiego kina niezależnego i młodych twórców dla artystki Elżbiety Murawskiej i aktora Mieczysława Hryniewicza.

Informacja prasowa 

10.10.2017