Złote Taśmy wręczone

Marek Lechki
Marek Lechki. Fot. Kuźnia Zdjęć

 

13 marca 2012 w warszawskim kinie Kultura odbyło się uroczyste wręczenie Złotych Taśm – nagród przyznawanych przez krytyków filmowych Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Złote Taśmy

„Złote Taśmy” to nagroda, którą krytycy filmowi Stowarzyszenia Filmowców Polskich, zrzeszeni w Międzynarodowej Federacji Prasy Filmowej FIPRESCI, przyznają nieprzerwanie od 1985 roku. Do organizacji, istniejącej od ponad siedemdziesięciu lat należą krytycy z  42. krajów na całym świecie.

Historia nagród sięga 1956 roku. Początkowo nosiły one nazwę Syrenki Warszawskiej i przyznawane były w kategoriach najlepszego filmu polskiego, polskiego – krótkometrażowego i zagranicznego przez krytyków, zrzeszonych w Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich.

Nagrodzeni

5 stycznia 2012 Samodzielne Koło Piśmiennictwa Filmowego Stowarzyszenia Filmowców Polskich przyznało nagrody dla filmów wprowadzonych na ekrany polskich kin w roku 2011. Podczas uroczystej gali, która odbyła się 13 marca 2012, Złotą Taśmę dla filmu polskiego odebrał Marek Lechki, reżyser współfinansowanego przez PISF „Erratum”. Złotą Taśmę dla filmu zagranicznego otrzymało „Rozstanie” Asghara Farhadiego. Wyróżnienia otrzymały także: „Melancholia” Larsa von Triera i „O północy w Paryżu” Woodiego Allena.

 

Na podstawie informacji prasowej

14.03.2012