Zmarł Marek Serafiński

12 lutego 2017 roku zmarł ceniony reżyser i producent filmów animowanych Marek Serafiński. Miał 62 lata.

Marek Serafiński urodził się 7 grudnia 1954 roku. Był absolwentem Wydziału Grafiki stołecznej Akademii Sztuk Pięknych (1980) oraz Wyższego Zawodowego Studium Reżyserii Filmu Animowanego w Szkole Filmowej w Łodzi (1985). W reżyserskim dorobku ma kilkanaście filmów animowanych. W 2005 roku za „szczególny wkład w rozwój polskiego filmu animowanego” otrzymał nagrodę na jakże dla niego szczęśliwym Ogólnopolskim Festiwalu Autorskich Filmów Animowanych OFAFA w Krakowie.

W latach 1980-1997 był zawodowo związany ze Studiem Miniatur Filmowych w Warszawie. Zadebiutował 2,5-minutowym „Mówcą” (1980), swoistym portretem mówcy, który pochłonięty własną przemową, zauważa z przykrością, że sala jest pusta. Potem powstały jego kolejne dzieła: „Dworzec”, „Beton”, „Koncert”, „Egzamin”, „Narodziny”. Pierwsze festiwalowe laury otrzymał za 6-minutowy „Wyścig” (Złotego Gołębia na MFDA w Lipsku oraz nagrodę Aragońskiej Federacji DKF na MFFK w Huesce). Doceniono też m.in. „Wyspę Gibonów”, która dostała Wyróżnienie na Ogólnopolskim Festiwalu Autorskich Filmów Animowanych OFAFA w Krakowie. Ten sam festiwal okazał się również szczęśliwy dla wyprodukowanej przez Marka Serafińskiego „Zielonej kredki” w reżyserii Jana Steliżuka, która zdobyła tam Srebrną Kreskę „dla najlepszego filmu o tematyce dziecięcej w kategorii filmu profesjonalnego”. Film ten został też wyróżniony prestiżową nagrodą dla najlepszej polskiej animacji dla dzieci na Se-Ma-For Film Festival w Łodzi (2010). Cechą charakterystyczną jego warsztatu filmowego było łączenie fotografii (głównie zdjęć aktorów) i grafiki, a następnie twórcze przekształcanie tych form.

Dla dobra młodych i uznanych twórców

Do wszystkich swoich filmów pisał też scenariusze, a większość z nich również animował i produkował. Od 2004 roku prowadził firmę producencką Serafiński Studio. W ciągu kilkunastu lat działalności powstało w niej blisko dwadzieścia filmów animowanych. Marek Serafiński wspierał młodych reżyserów. Swoje pierwsze animacje zrealizowali tam m.in. Małgorzata Bosek, Mateusz Jarmulski, Grzegorz Koncewicz, Maciej Sznabel. Był także opiekunem artystycznym filmów animowanych m.in. Piotra Furmankiewicza („Mali Blokersi. Chcemy wielkie dzieło pacnąć”) i Stanisława Furmana („Na św. Wincentego”). Nie zapominał też o uznanych twórcach polskiej animacji. Własne filmy wyprodukowali u niego: Piotr Dumała („Dr Charakter przedstawia”, „Dr Charakter przedstawia II”) oraz Marcin Giżycki („Sycylijska pchła”). Był też producentem „Inwentorium światów”, animowanego dokumentu braci Quay o Janie Potockim i zamku w Łańcucie.

Do końca aktywny

Od wielu lat niezwykle aktywnie działał w Stowarzyszeniu Filmowców Polskich, nieprzerwanie od 2002 roku pełnił funkcję przewodniczącego Sekcji Filmu Animowanego w tej organizacji. Dbał o interesy młodych twórców, zabiegał o finansowe wsparcie dla polskiej animacji. Jeszcze w 2016 roku, w ramach programu „Młoda Animacja”, wyprodukował kolejne dwa filmy debiutantów: „Piórnikt” w reżyserii Magdaleny Pileckiej oraz „Fikotko wróć” Wojciecha Kołyszki. Do ostatnich dni swojego życia pracował też nad własnym projektem filmowym. Zmarł w Warszawie po długiej i ciężkiej chorobie.  

Marcin Zawiśliński

13.02.2017