Zmarł Stanisław Jędryka

22 kwietnia 2019 roku w wieku 85 lat zmarł Stanisław Jędryka, autor legendarnych polskich filmów i seriali dla dzieci i młodzieży.

Stanisław Jędryka, twórca kultowych filmów i seriali dla młodzieży, m.in. „Do przerwy 0:1”, „Wakacji z duchami”, „Podróży za jeden uśmiech”, „Stawiam na Tolka Banana” i „Szaleństwa Majki Skowron” urodził się 27 lipca 1933 roku w Sosnowcu.

W 1956 roku skończył reżyserię na PWST w Łodzi, ale nigdy nie zrobił dyplomu. Jego słowa na ten temat przywołuje Jerzy Armata na stronie sfp.pl „Jestem niedyplomowanym reżyserem, ale pocieszam się, że Stanisław Różewicz, który był profesorem w tej uczelni i nakręcił kilka znaczących filmów, czy Kazimierz Kutz, autor niezapomnianej dla mnie «Soli ziemi czarnej» i paru innych znakomitych obrazów, też nie mają oficjalnych, papierkiem potwierdzonych dyplomów”.

Jego drugą pasją była piłka nożna, ale ostatecznie film zwyciężył. Karierę zaczynał jako asystent Stanisława Lenartowicza podczas realizacji. „Zimowego zmierzchu” (1956). Współpracował także z Stanisławem Różewiczem jako II reżyser – przy filmach „Wolne miasto” (1958) i „Świadectwo urodzenia” (współpraca reżyserska) (1961).

Jego debiutem fabularnym był pokazywany w konkursie w Cannes film „Dom bez okien” (1962), z Wiesławem Gołasem, Danutą Szaflarską, Elżbietą Czyżewską, Tadeuszem Fijewskim i Hanką Bielicką.

Jednak Stanisław Jędryka najbardziej znany jest jako autor filmów dla dzieci i młodzieży. Pierwszym filmem skierowanym do młodej widowni była „Wyspa złoczyńców” (1965) – ekranizacja sensacyjno-przygodowej powieści Zbigniewa Nienackiego. W kolejnych latach tworzył filmy i seriale oparte na książkach Adama Bahdaja. Niejednokrotnie seriale Stanisława Jędryki cieszyły się tak dużą popularnością, że powstawały także filmy na podstawie tej samej powieści np. po sukcesie serialu telewizyjnego „Do przerwy 0:1” (1969) powstał film kinowy „Paragon gola” (1969). Wśród innych klasyków kina dla młodzieży znalazły się stworzone przez reżysersko-pisarski duet Jędryka-Bahdaj filmy i seriale „Podróż za jeden uśmiech”, „Wakacje z duchami”, „Stawiam na Tolka Banana”. Kolejne lubiane przez widzów seriale to „Szaleństwo Majki Skowron” na podstawie powieści Andrzeja Minkowskiego czy ekranizacja powieści Janusza Domagalika, „Koniec wakacji” z 1974 roku.

Stanisław Jędryka realizował także spektakle telewizyjne W 2014 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2009 roku otrzymał Nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich za wybitne osiągnięcia artystyczne.

W 2017 roku Stanisław Jędryka był gościem specjalnym uroczystości wręczenia nagród i wyróżnień laureatom konkursu na treatment scenariusza filmu dla dzieci, którego organizatorami byli Stowarzyszenie Autorów ZAiKS i Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Na podstawie informacji SFP i filmpolski.pl


23.04.2019