Zmarł Tadeusz Szyma

5 kwietnia 2019 roku zmarł Tadeusz Szyma – krytyk filmowy, dziennikarz, autor filmów dokumentalnych, wykładowca akademicki.

Żegnamy wieloletniego eksperta PISF

Tadeusz Szyma był naszym wieloletnim ekspertem, który od początku istnienia PISF współpracował z nami, najpierw jako ekspert artystyczny, a potem ekonomiczny. Był wspaniałym człowiekiem, bardzo zaangażowanym i niezawodnym, rzetelnym i pomocnym. Odznaczał się wielką kulturą i erudycją. Będzie nam brakować jego wyczerpujących i merytorycznych analiz.

Tadeusz Szyma

Tadeusz Szyma był krytykiem filmowym, dziennikarzem, autorem filmów dokumentalnych, wykładowcą akademickim. Urodził się w 1942 roku w Częstochowie. Studiował polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Był redaktorem Tygodnika Powszechnego. W latach 1991 – 2015 pracował w Telewizji Polskiej, m.in. pełnił funkcję kierownika Działu Dokumentu Programu 1 oraz członka rady programowej TVP.

Jest autorem kilku filmów dokumentalnych poświęconych papieżowi Janowi Pawłowi II i dokumentów, których bohaterami są m.in. królowa Jadwiga, kardynał Adam Sapieha i arcybiskup Józef Teodorowicz, a także współautorem albumów o Ziemi Świętej, Asyżu, Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, autorem książki „Z Karolem Wojtyłą wędrowanie po Polsce” oraz tomu „Więcej wierszy nie pamiętam – poetycki rachunek sumienia z wielu lat”.

Został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności, Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” za całokształt pracy twórczej oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.


08.04.2019