Zmarła montażystka Agnieszka Bojanowska

10 stycznia 2019 roku zmarła Agnieszka Bojanowska, jedna z najwybitniejszych polskich montażystek filmowych. Przez niemal całe zawodowe życie związana była z kinem dokumentalnym. Miała 86 lat.

Dorobek artystyczny

Jako samodzielna montażystka zadebiutowała w 1962 roku nagrodzonym na Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Krakowie filmem Janusza Kidawy „Pierwsza zmiana”. Przez pół wieku pracy zawodowej zmontowała ponad 350 filmów. Współpracowała m.in. z Bogdanem Dziworskim („Kilka opowieści o człowieku”), Januszem Kidawą („Grzeszny żywot Franciszka Buły”), Januszem Rzeszewskim („Lata dwudzieste… Lata trzydzieste”) czy Lidią Dudą („Herkules wyrusza w świat”). Mimo że głównie związana była z kinem dokumentalnym, ma też w dorobku przeszło 20 fabuł, m.in. „Dziewczyna i chłopak” Stanisława Lotha, „Stan strachu” Janusza Kijowskiego, „Urwisy z Doliny Młynów” Janusza Łęskiego.

Wielokrotnie wracała do już zmontowanego materiału – „Dopiero na ekranie widać ostateczny efekt. Monitor i stół montażowy kłamią” – mówiła. Zawsze na długo przed rozpoczęciem pracy rozmawiała z reżyserami „Jak człowiek wnikliwie przejrzy cały materiał, to ma w głowie wiele wariantów filmu. I potem tylko trzeba wybrać oby ten najlepszy”. 

Wyróżnienia

Wielokrotnie nagradzano ją za wybitne osiągnięcia artystyczne, m.in. na festiwalach w Krakowie i Tarnowie. Agnieszka Bojanowska była ekspertką Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, zasłużoną członkinią Polskiego Stowarzyszenia Montażystów oraz członkinią Polskiej Akademii Filmowej i Stowarzyszenia Filmowców Polskich. W 2007 roku otrzymała Nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich za wybitne osiągnięcia artystyczne.

Montażystka miała istotny wpływ na stworzenie dzieł, które stanowią o wielkości polskiego dokumentu i do dziś są w światowej awangardzie. Jest autorytetem dla wielu pokoleń reżyserów i montażystów.

Jak podaje Polskie Stowarzyszenie Montażystów uroczystości pogrzebowe odbędą się w Warszawie, w piątek, 18 stycznia o godz. 10.00 w kościele św. Boromeusza, ul. Powązkowska 14.

Na podstawie informacji SFP i PSM


14.01.2019