Znakomite przyjęcie "Córek Dancingu" na festiwalu Sundance

Film „Córki Dancingu” w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej został znakomicie przyjęty na amerykańskim festiwalu filmowym Sundance. Współfinansowany przez PISF debiut bierze udział w sekcji konkursowej World Dramatic Cinema Competition.

Międzynarodowa premiera na festiwalu Sundance

Michalina Olszańska, Marta Mazurek i Agnieszka Smoczyńska podczas uroczystej premiery filmu w Egyptian Theatre na festiwalu Sundance, fot. Olga Domżała,PISF

Pierwszy pokaz filmu „Córki Dancingu” odbył się 22 stycznia. W niedzielę 24 stycznia miała miejsce uroczysta, międzynarodowa premiera współfinansowanego przez PISF debiutu. Film Agnieszki Smoczyńskiej został bardzo entuzjastycznie przyjęty przez zagranicznych krytyków i dziennikarzy filmowych. Pokazy polskiej produkcji odbędą się jeszcze 26, 28 i 30 stycznia. 

Michalina Olszańska, Marta Mazurek, John Nein, Agnieszka Smoczyńska, Trevor Groth, fot. Olga Domżała, PISF

The Hollywood Reporter – Wyjątkowy, fatalistyczny urok

W recenzji Justina Lowe w The Hollywood Reporter czytamy, że Nieustraszony debiut fabularny Agnieszki Smoczyńskiej jest egzotycznym nawoływaniem syren, które przykuwa uwagę festiwali i publiczności oglądającej kino artystyczne. Obsada filmu bez wątpienia jest całkowicie poświęcona wizji Smoczyńskiej, zwłaszcza Mazurek i Olszańska. (…) Entuzjazm twórców okazany bohaterom oraz czasom, które już przeminęły, jest namacalny, co nadaje całości wyjątkowy, na swój sposób fatalistyczny urok.

PopOptic – Takiego filmu jeszcze nie widzieliście

Jeszcze przed festiwalem Sundance portal PopOptic umieścił film „Córki Dancingu” na liście 10 najbardziej oczekiwanych produkcji z programu tegorocznego Sundance.

W recenzji filmu zatytułowanej „The Lure” is a Fevered Masterpiece J.R.Kinnard pisze: – Takiego filmu z potrzebą marzenia, pulsującą ścieżką dźwiękową, uderzająco nierealnego jak „Córki Dancingu” jeszcze nie widzieliście. Polska reżyserka Agnieszka Smoczyńska w swoim demonicznym dziele pokazała tyle energii i oryginalności, że przytłoczą one nawet najbardziej żądnych przygód wielbicieli kina.

PopOptic zwraca uwagę na warstwę muzyczną filmu: – Centralnym punktem filmu „Córki Dancingu” jest jedna z najwspanialszych ścieżek dźwiękowych w ostatnim czasie. Tak jak czarujące wołanie syren, „Córki Dancingu” używają muzyki, żeby oczarować widza.

Zdaniem autora recenzji „Córki Dancingu” to kino, które przekracza granice, zainspiruje wielu młodych filmowców oraz oczaruje widzów.

Slug Magazine – Ten film jest hitem

Alexander Ortega, autor recenzji w Slug Magazine porównuje „Córki Dancingu” do takich filmów jak „Twin Peaks”, „The Forbidden Zone”, „Grease”, zespołu Ministry i Rose McDowall. – Nigdy nie spodziewałem się, że zobaczę musical na festiwalu Sundance, ale udało się i mogę powiedzieć, że „Córki Dancingu” są kompletnie zwariowane. (…) Pełnometrażowy debiut Smoczyńskiej jest hitem. Reżyserka świetnie łączy kampowe motywy – musicalowe numery, kiepskie żarty i tak dalej – i pozwala Srebrnej oraz Złotej błyszczeć na ekranie – pisze Alexander Ortega. 

Consequence of Sound – Emocjonalne oczyszczenie

Dominick Suzanne-Mayer z internetowego magazynu Consequence of Sound pisze, że „Córki Dancingu” to styl i szaleństwo, dzika uwertura do raczej uniwersalnej tragedii związków (…) Ale to, co Smoczyńska rozumie, jak najlepsi filmowcy, którzy parają się musicalami, to to, że największą siłą spontanicznego występu, jest emocjonalne oczyszczenie, jakie on oferuje.

The Film Stage – Zniewalająca bajka

 – W zniewalającej bajce ubranej w rock operę lat 80. Smoczyńska oferuje mnóstwo detali do podziwiania od początku do końca. Mądrym posunięciem w budowaniu świata przedstawionego w filmie jest dźwiękowy język, za pomocą którego siostry porozumiewają się ze sobą sekretnie, budowa ich ogonów zasady pozbywania się ich. Nie wspominając o cudownie przesadnej scenografii – pisze Dan Mecca w swojej recenzji na stronie portalu The Film Stage.

Film School Rejects – Pięknie nakręcony film

Rob Hunter w recenzji filmu dla Film School Rejects pisze: – Reżyserka Agnieszka Smoczyńska, pracując na scenariuszu Roberta Bolesto, dostarcza widzom film pełen niespodzianek, przechodzących z rozbawienia w groteskę. Jego zdaniem „Córki Dancingu” to Pięknie nakręcona bajka, z niesamowitą scenografią, która oddaje ducha Polski z lat 80. Smoczyńska i operator Jakub Kijowski pokazali nam przepiękne ujęcia. Energia filmu jest jak morskie fale – lawirujemy między terrorem, komedią i czystym szaleństwem.

Światowa premiera filmu „Wszystkie nieprzespane noce” 

Twórcy filmu „Wszystkie nieprzespane noce” podczas światowej premiery na festiwalu Sundance, fot. Olga Domżała, PISF

23 stycznia w Tempe Theatre odbyła się światowa premiera współfinansowanego przez PISF filmu „Wszystkie nieprzespane noce” z udziałem twórców. Film Michała Marczaka bierze udział w World Cinema Documentary Competition. Projekcje filmu odbędą się jeszcze 28 i 29 stycznia. 

Polskie filmy w programie Sundance

Przypomnijmy, że oprócz filmów Agnieszki Smoczyńskiej i Michała Marczaka w tegorocznej edycji festiwalu Sundance biorą udział również inne polskie produkcje: „Figura” Katarzyny Gondek (konkurs filmów krótkometrażowych) oraz koprodukcja polsko-francuska „Niewinne” („Agnus Dei”) w reżyserii Anne Fontaine (sekcja Premiers). Więcej o polskich akcentach na festiwalu na stronie www.pisf.pl

25.01.2016