„Znam kogoś, kto cię szuka” w kinach

27 listopada na ekrany polskich kin wszedł film „Znam kogoś, kto cię szuka” – debiut francuskiej reżyserki polskiego pochodzenia  Julii Kowalski. Jedną z głównych ról w filmie zagrał Andrzej Chyra.

„Znam kogoś, kto cię szuka”

Józef (Andrzej Chyra) przyjeżdża do Francji, aby wyjaśnić sprawy z przeszłości. Zatrzymuje się w domu polskiego imigranta, który mieszka z nastoletnią córką, Rose. Obcy mężczyzna budzi zainteresowanie i zmysły dziewczyny. Fascynacja przeradza się w subtelną przyjaźń, która pociąga za sobą przysługę – Józef szuka porzuconego dawno temu syna, z którym Rose chodzi do szkoły. Pośrednicząc między ojcem a synem, dziewczyna odkrywa nagle, czym jest zakochanie i czego potrzebuje jej dorastające ciało. Pożądanie budzi zazdrość, odrzucenie – gniew. Zaczyna się nowa podróż – do kraju przeszłości, Polski, gdzie każde z nich znajdzie brakujący kawałek swojej życiowej układanki.

Debiut ze wsparciem PISF

„Znam kogoś, kto cię szuka” to francusko-polska koprodukcja, dofinansowana przez oba narodowe instytuty filmowe – CNC oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej. Film został wyprodukowany przez Marię Blicharską i Monikę Sajko-Gradowską z Donten & Lacroix Films oraz Minę Driouche, Valerie Donzeli i Jeremie Elkaim z Les Films de Francoise. Projekt rozwijany był dzięki wsparciu programu MEDIA. Zdjęcia do filmu realizowano we Francji i w Polsce. Na ekranie zobaczymy m.in. Andrzeja Chyrę i Artura Steranko.

Premiera na festiwalu w Cannes

Światowa premiera „Znam kogoś, kto cię szuka” odbyła się na 68. MFF w Cannes. Film został pokazany w sekcji ACID programowanej przez filmowców zrzeszonych w Association du Cinéma Indépendant pour sa Diffusion – stowarzyszeniu, którego celem jest propagowanie kina niezależnego.

Od tamtej pory debiut Julii Kowalski był pokazywany m.in. na 20. MFF w Busan, 10. Rzymskim Festiwalu Filmowym oraz 25. Festiwalu Filmów Wschodnioeuropejskich w Cottbus, gdzie otrzymał Wyróżnienie Specjalne w Polsko-Niemieckim Konkursie Filmów Młodzieżowych U18.

Podczas festiwalu w Cannes film znalazł międzynarodowego agenta sprzedaży. Jest nią paryska firma Alpha Violet. 17 lutego 2016 „Znam kogoś, kto cię szuka”  wejdzie do kin we Francji. W Polsce film można oglądać już od 27 listopada 2015. Dystrybutorem jest Alter Ego Pictures.

27.11.2015