Znamy film otwarcia 58. Krakowskiego Festiwalu Filmowego

Film dokumentalny „Koncert na dwoje” Tomasza Drozdowicza otworzy 58. Krakowski Festiwal Filmowy. To wspołfinansowana przez PISF pełna barwnych epizodów opowieść o wybitnym dyrygencie, pianiście i kompozytorze Jerzym Maksymiuku, a także intymny opis niezwykłej relacji, jaką muzyk tworzy ze swoją żoną Ewą.

Ceremonia otwarcia Festiwalu i światowa premiera filmu z udziałem twórców i bohaterów odbędzie się 27 maja w kinie Kijów.Centrum.

Opowieść o szczególnym związku

Dyrygent Jerzy Maksymiuk i jego żona Ewa tworzą szczególny związek. Charyzmatyczny maestro, odnoszący sukcesy w świecie muzyki, w życiu codziennym wydaje się być całkowicie bezradny i zagubiony bez pomocy żony, która wspiera go w codziennych najprostszych czynnościach i podejmuje za niego wiele życiowych decyzji. Kamera towarzyszy artyście w trakcie pracy z wybitnymi muzykami i orkiestrami, a także ukazuje fascynujący świat genialnego twórcy pochłoniętego do granic szaleństwa przez partytury.

Reżyser Tomasz Drozdowicz stworzył portret artysty wypełniony anegdotami zza kulis sal koncertowych, z których wybrzmiewają utwory największych kompozytorów. Przede wszystkim jednak ukazał historię miłości, pasji i talentu.

Portret wybitnego muzyka

„To kolejny polski film, który otworzy nasz festiwal i kolejny po «Śnie o Warszawie» Krzysztofa Magowskiego portret wybitnego muzyka” – wyjaśnia Krzysztof Gierat, Dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego. „Film o Czesławie Niemenie był złożony z archiwaliów i wspomnień, ten jest dynamiczną obserwacją procesu twórczego w zderzeniu z prozaiczną, często zabawną codziennością, którą trudniej zapisać w postaci kolorowej partytury”.

Jerzy Maksymiuk urodził się w Grodnie. Studia muzyczne zwieńczyły trzy dyplomy: z pianistyki, kompozycji i dyrygentury. Był założycielem Polskiej Orkiestry Kameralnej, którą była uznawana za jedną z najlepszych orkiestr na świecie. Koncertował w najbardziej prestiżowych salach świata. Nagrał około 100 płyt oraz stworzył muzykę do kilkudziesięciu filmów, z których sam najbardziej ceni tę napisaną do „Sanatorium pod klepsydrą” w reżyserii Wojciecha Hasa.

Tomasz Drozdowicz jest absolwentem Reżyserii Wydziału Filmu i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jest autorem filmów dokumentalnych m.in. „Kolba, na szczęście!”, „Zupa na puentach” oraz filmu fabularnego „Futro”, a także licznych teledysków, seriali oraz widowisk teatru telewizji.

Film współfinansowany przez PISF

Wspołfinansowany przez PISF film „Koncert na dwoje”, wyprodukowany przez Studio Filmowe Autograf, był prezentowany na sesji Docs to Go! w ramach projektu DOC LAB POLAND podczas Festiwalu w 2016 roku. W tym roku walczyć będzie o najwyższe laury w dwóch konkursach: międzynarodowym konkursie dokumentów muzycznych DocFilmMusic oraz w konkursie polskim.

58. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 27 maja – 3 czerwca 2018 roku.

Więcej o festiwalu: www.krakowfilmfestival.pl.

Informacja prasowa


06.03.2018