Znamy laureatów konkursu "Skrytykuj!"

Jakub Chrobot, Karolina Graczyk i Kacper Poradzisz znajdą się w Jury Młodych 40. edycji Festiwalu Filmowego w Gdyni. Wyjazd na festiwal uczniowie wywalczyli autorskimi recenzjami i wideorecenzjami.

Trójka Młodych Jurorów przyzna swoją nagrodę reżyserowi jednego z 18 filmów, które pokazane zostaną w Konkursie Głównym Festiwalu. W ubiegłych latach uczniowie wyróżnili Waldemara Krzystka za „Fotografa” i Tomasza Wasilewskiego za „Płynące wieżowce”. Tytuł tegorocznego zwycięskiego filmu poznamy 18 września.

Dla tych, którzy nie zdążyli wziąć udziału w gdyńskiej edycji konkursu „Skrytykuj!” już w połowie września kolejna szansa! Tym razem licealiści swoimi recenzjami i wideorecenzjami będą mogli powalczyć o udział w Jury Młodych Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza „Ale kino!” w Poznaniu.

Konkurs „Skrytykuj!” na recenzje i wideorecenzje filmowe prowadzony jest w ramach kampanii pod tym samym tytułem od 2013 roku. Jego celem jest promocja świadomej dyskusji o kinematografii wśród młodzieży i wyłonienie zdolnych nastolatków, którzy w przyszłości być może profesjonalnie zajmą się kinem.

Szczegóły na www.skrytykuj.pl.

Sylwetki zwycięzców

Jakub Chrobot. Rocznik ’99, uczęszcza do I SLO w Warszawie. Kinem interesuje się od zawsze, czego efektem są wideorecenzje oraz vlogi okołofilmowe, które tworzy na YouTube. Od filmu wymaga przede wszystkim wyrwania z nudnej codzienności i zabrania w podróż (zarówno dosłowną, jak i metaforyczną). W kinie uwielbia różnorodność i autorskość, ale przede wszystkim lubi czuć pasję i emocje twórców . Do jego ulubionych filmów należą zarówno „Godzilla”, „Planeta Małp”, jak i „Birdman”, „Mechaniczna Pomarańcza” i „Psychoza”.

Wideorecenzje Jakuba można obejrzeć na stronie skrytykuj.pl.

Karolina Graczyk. Rocznik ’97. Uczennica klasy maturalnej II LO w Łęczycy o profilu humanistyczno-dziennikarskim. Ma nadzieję studiować filmoznawstwo na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Najbardziej lubi kino nastrojowe, niepokojące, nieco absurdalne oraz mierzące się z tabu. Jej ostatnie fascynacje to czechosłowacka Nowa Fala, surrealizm i klasyka horroru.

Recenzję Karoliny można przeczytać na stronie skrytykuj.pl.

Kacper Poradzisz. Uczeń III klasy gimnazjum. Człowiek mocno niezdecydowany. Błądzi, ale odnajduje spełnienie w filmowym świecie. Kino traktuje jako ucieczkę do innej rzeczywistości, możliwość poznania ludzi, emocji, sytuacji. Oddany fan Paula Thomasa Andersona oraz Roya Anderssona. Laureat świdnickiego konkursu „Sztuka teatralna”.

Recenzje Kacpra można przeczytać na stronie skrytykuj.pl.

26.08.2015