10. edycja Animatora

W tym roku współfinansowany przez PISF poznański festiwal Animator świętuje 70-lecie polskiej animacji, dziesięciolecie festiwalu oraz fakt przyznania mu przez Amerykańską Akademię Filmową statusu festiwalu kwalifikującego do Oscarów.Festiwal otworzy pokaz filmu „Figury niemożliwe i inne historie II” Marty Pajek (zeszłorocznej laureatki) z muzyką skomponowaną przez Szymona Brzóskę i wykonaną na żywo przez orkiestrę Teatru Polskiego. Inaugurację uświetni również pokaz specjalnego kolażu prezentującego historię Polski w animacji pt. „70 lat w dokumacji” przygotowanego przez Dyrektora Artystycznego Animatora – Marcina Giżyckiego.

10. edycja Animatora

Podczas tegorocznej edycji organizatorzy skupią się na wątkach politycznych w animacji, której poświęcone zostaną specjalne pokazy, retrospektywy oraz konferencja naukowa „Animowana polityka od Mélièsa do Mulloya”. Poznamy klasyków animacji austriackiej, a w sekcji Animacja i live-action przyjrzymy się pograniczom filmu żywej akcji i animacji. Poza Międzynarodowym Konkursem, w którym twórcy rywalizować będą o Grand Prix festiwalu – Złotego Pegaza – zaprezentowane zostaną filmy ze szkół i festiwali animacji z Czech, Rumunii i Francji. Świętując 70-lecie polskiej animacji goście i widzowie Animatora obejrzą retrospektywę Witolda Giersza, Salon Odrzuconych Siedemdziesięciolecia i filmy z muzyką Krzysztofa Pendereckiego.

W ramach sekcji Młoda Polska Animacja przyjrzymy się poczynaniom nowego pokolenia animatorów. Fantastyczne warsztaty pozwolą uczestnikom m.in. zbudować lalki rodem z filmów Tima Burtona, a Animator dla Dzieci zachwyci nawet dorosłych. Poznań odwiedzi m.in. David Silverman, który za pracę przy Simpsonach otrzymał nagrodę Emmy oraz nominowany do Oscara reżyser słynnej „Gnijącej Panny Młodej” – Mike Johnson, który m.in. poprowadzi sesję Master Class.  

Konkurs

Blisko 50 filmów z całego świata powalczy o nagrodę Złotego Pegaza. Krótkie metraże oceni międzynarodowe jury w składzie Sheldon Cohen (Kanada), Phil Mulloy (Wielka Brytania), Dorota Szwarcman (Polska), a pełnym metrażom przyglądać się będą Signe Baumane (Łotwa, USA), Anca Damian (Rumunia), David Silverman (USA).

Animowana polityka od Mélièsa do Mulloya

Film, zwłaszcza animowany, niemal od samego swojego zarania był używany jako broń w politycznych rozgrywkach. Przyjrzymy się temu zjawisku podczas konferencji naukowej, skierowanej do międzynarodowego grona badaczy, krytyków i teoretyków, przygotowanej we współpracy z Instytutem Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych UAM.  Konferencji towarzyszyć będą pokazy filmowe:

 • retrospektywa Phila Mulloya (Wielka Brytania),
 • Animacja w służbie wojny – panorama propagandowych animacji z okresu II Wojny Światowej
 • Polityczne metafory PRL-u  – prezentacja filmów propagandowych, ale i fenomenu polskiej animacji krytycznej w czasach PRL-u
 • StopTrik IFF przedstawia: Polityka poklatkowa – pokaz Słoweńsko-polskiego festiwalu StopTrik IFF

Uzupełnieniem bloku będzie projekt studencki przygotowywany we współpracy z Wydziałem Animacji Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu obejmujący krótkie, kilkudziesięciosekundowe etiudy wokół tematu: animacja a polityka, które oglądać będziemy przed każdym festiwalowym seansem.

Animacja z Austrii

Cykl pokazów austriackiej animacji zrealizowany przy współpracy z Austriackim Forum Kultury w Warszawie. Austria należy od wielu lat do przodujących w Europie krajów w dziedzinie eksperymentu filmowego. Sekcję przygotowuje znany twórca i kurator Thomas Renoldner.

70-lecie polskiej animacji

W sekcji znajdą się min.:

 • Retrospektywa Witolda Giersza (Polska)

Witold Giersz jest wybitnym przedstawicielem polskiej szkoły animacji i założycielem Studia Miniatur Filmowych w Warszawie. Zrealizował ponad 30 filmów, za które otrzymał ponad 50 nagród i wyróżnień. Podczas jubileuszowej edycji festiwalu  wręczony zostanie Witoldowi Gierszowi Specjalny Kryształowy Pegaz za całokształt twórczości. Artysta w 2017 roku skończył 90 lat.

 • Filmy z muzyką Krzysztofa Pendereckiego

Prezentacja filmów animowanych z muzyką jednego z najwybitniejszych współczesnych polskich kompozytorów – Krzysztofa Pendereckiego.

 •  Salon Odrzuconych Siedemdziesięciolecia

Pokaz specjalny prezentujący program filmów niedocenionych, szykanowanych, odrzuconych czy zakazanych.

 •  Marek Serafiński – koneser polskich klimatów

Spotkanie połączone z pokazem trzech filmów zmarłego w lutym cenionego animatora, producenta i wieloletniego przewodniczącego Sekcji Polskiego Filmu Animowanego Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Storytelling – animowane narracje

Ważnym punktem Animatora będzie także sekcja Storytelling – animowane narracje. Blok projekcji i spotkań wokół zagadnienia sposobów opowiadania historii w filmie animowanym (ang. „storytelling”). Z tej okazji do Poznania przyjadą wybitni twórcy: Sheldon Cohen, Signe Baumane, David Silverman, Alecos Papadatos i Mike Johnson. 

Animacja i Live-Action

Atrakcyjny blok projekcji filmów w różny sposób wychodzących od zdjęć aktorskich czy dokumentalnych. W ramach sekcji pokazane zostaną filmy zrealizowane w technikach rotoskopii czy piksilacji oraz inspirowane wczesną fotografią sekwencyjną. Kuratorem sekcji jest prof. Piotr Muszalski z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Młoda Polska Animacja. Spotlight

Kuratorką bloku na festiwalu Animator 2017 jest Agnieszka Kozłowska, członkini ASIFA Polska, propagatorka kultury artystycznej, członkini Komisji Selekcyjnej festiwalu i krytyk filmowy. W tej sekcji pokazane zostaną filmy Anity Kwiatkowskiej-Naqvi, Ewy Borysewicz, Marty Pajek, Tomasza Popakula, Piotra Kabata i Zbigniewa Czapli.

Sekcja Szkoły i Festiwale

 • Prezentacja filmów animowanych z FAMU w Pradze (Film and TV School of the Academy of Performing Arts)
 • Filmy nagrodzone na międzynarodowym festiwalu filmów animowanych w Annecy 2017
 • Prezentacja filmów z Międzynarodowego Festiwalu Filmu Animowanego ANIM’EST (Rumunia)

Seanse tylko dla dorosłych

W tym roku wieczorami w klubie festiwalowym będzie można obejrzeć filmy, które w artystycznej, niekiedy rozrywkowej formie poruszają zagadnienia etyczne, społeczno-polityczne czy filozoficzne. Jak zastrzegają organizatorzy, pokazy te są przeznaczone wyłącznie dla widzów pełnoletnich.

Animator Pro – strefa branżowa

Spotkanie branżowe skierowane do profesjonalistów – zarówno tych, którzy w branży audiowizualnej działają od wielu lat, jak i tych, którzy dopiero stawiają w niej pierwsze kroki. Tematem rozmów będą różnorodne sposoby na opowiadanie historii, jak również kwestie produkcji, finansowania i promocji filmów, głównie krótkometrażowych. Honorowy patronat nad wydarzeniem w tym roku objął PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Animator dla dzieci

Specjalny program przygotowany przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Wśród atrakcji przegląd najnowszych produkcji pełnometrażowych ze świata, spotkanie z młodą animacją z Pragi, przystanek Witolda Giersza, filmy z muzyką Krzysztofa Pendereckiego, warsztaty dla Animatorów Jutra oraz pokazy ich Mistrzów. Jak co roku w ramach spotkań dzieci będą miały możliwość stworzenia własnych animacji.

Animator bez selekcji

Od 4 do 6 lipca, zawsze o 21:00 w Klubie Festiwalowym będą pokazywane filmy, które nie zakwalifikowały się do festiwalowego konkursu. Publiczność wybierze jeden tytuł, który trafi do filmowej rywalizacji o Złotego Pegaza. Kto dostanie „dziką kartę”?

Animacja w praktyce – warsztaty, wykłady, spotkania

Podczas jubileuszowej edycji Animatora odbędą się warsztaty storyboardu z Alecosem Papadatosem, lalkowe z Mikem Johnsonem, warsztaty dźwiękowe z Damianem Czajką, warsztaty tworzenia lalkowych potworów z Ermino Pinque, wideo-poematów z Ayą Karpinską, krytyki filmowej z Jerzym Armatą, czy komputerowych efektów specjalnych z Alchemiq Studio. Koszt udziału w warsztatach wynosi 50 złotych. Zapisy na stronie animator-festival.com.

Bloki Animacji

Cykl otwartych spotkań dla mieszkańców wielkich blokowisk w dzielnicach Winogrady i Piątkowo, w ramach których mieszkańcy wzięli udział w cyklu warsztatów twórczych, potańcówkach sąsiedzkich oraz w pokazach osiedlowego kina plenerowego. Rezultaty prac uczestników warsztatów zostaną zaprezentowane 15 lipca w sali widowiskowej byłego klubu „Nurt” na ul. Dożynkowej 9G.

DVD Grand Prix Animator 2008-2015

Podczas tegorocznej edycji zakupić można jubileuszowe wydawnictwo płytowe, na którym znalazło się 8 z 9 nagrodzonych Złotym Pegazem filmów krótkometrażowych: „Madame Tutli-Putli” Chrisa Lavisa & Maćka Szczerbowskiego, „Eintritt zum Paradies um 3€20” Edith Stauber, „Ukryte” Piotra Szczepanowicza, „Sinna Mann” Anity Killi, „Ya videl kak mishy kota horonily” Dmitry’ego Gellera, „Ab Ovo” Anity Kwiatkowskiej-Naqvi, „Unmistaken Hands: Ex Voto F.H.” braci Quay oraz „Fuga na wiolonczelę, trąbkę i pejzaż” Jerzego Kuci.

Współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej MFFA Animator zagości w Poznaniu od 7 do 13 lipca. Więcej informacji: www.animator-festival.com.

Listę filmów, które wezmą udział w walce o Złotego Pegaza znajdą Państwo na stronie festiwalu:
www.animator-festival.com/pages/wyniki-selekcji.

Na podstawie informacji prasowej opracowała Marta Sikorska

20.06.2017