Znamy program 3. edycji REGIOFUN

24 października rozpocznie się 3. edycja Międzynarodowego Festiwalu Producentów Filmowych REGIOFUN. Wydarzenie to promuje filmy powstające w ramach narodowych lub międzynarodowych koprodukcji. Impreza jest współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Konkursy

W konkursie filmów pełnometrażowych pokazane zostaną dwa polskie filmy: „80 milionów” Waldemara Krzystka i „Pałac” Tomasza Wolskiego. W konkursie filmów średnio i krótkometrażowych widzowie zobaczą m.in. „Mój dom” Magdaleny Szymków oraz zrealizowany w cyklu „Nowe Legendy Miejskie” film „Dziadek Piaskowiec” Marzeny Popławskiej i Joanny Pawluśkiewicz.

Panorama Regionalnych Funduszy Filmowych

W programie imprezy promującej  współpracę z regionalnymi funduszami filmowymi nie mogło zabraknąć produkcji zrealizowanych przy współfinansowaniu przez te właśnie instytucje. Panorama RFF to przegląd, w którym znajdą się m.in. polskie filmy dokumentalne, prezentowane na zagranicznych festiwalach, jak „Pomorskie iluzje” Jacoba Dammasa i Helge Rennera, czy „Komeda, Komeda” Nataszy Ziólkowskiej-Kurczuk. W Panoramie prezentowane będą filmy pełnometrażowe oraz krótkie metraże.

Brand Europa

Tegoroczna edycja odbywa pod hasłem „Brand Europa”, za czym kryje się m.in. nowoczesne podejście do produkcji, współfinansowania, przenikanie poetyk, tradycji i doświadczeń europejskich twórców.

W sekcji Brand Europa znajdzie się zarówno klasyka kina ( m.in. „Sanatorium pod klepsydrą” Wojciecha J. Hasa i „Atalanta” Jeana Vigo) jak i nowe, europejskie kino (m.in. „Królik po berlińsku” Bartka Konopki, „Melancholia” Larsa von Triera, „Niewidoczni” Stephena Frearsa). Wydarzeniem festiwalu będzie prezentacja projektu „Visions of Europe” z 2004 roku, który zrealizowali wspólnie europejscy twórcy – m.in. Aki Kaurismaki, Bela Tarr, Fatih Akin i Małgorzata Szumowska.

Pozostałe sekcje

W cyklu „REGIOFUN dzieciom” zaprezentowany zostanie film „Igor i podróż żurawi” w reżyserii Evgany’ego Rumana, współfinansowany przez PISF. Obok sekcji z filmami dla najmłodszej widowni w programie znajdzie się retrospektywa filmów z Północnej Nadrenii Westfalii, gościa tegorocznego festiwalu. W sekcji Pokazy specjalne znajdą się m.in. filmy z Polski – „Mój rower” Piotra Trzaskalskiego i „Pokłosie” Władysława Pasikowskiego. Poza tym w programie nie zabraknie spotkań, dyskusji, warsztatów i dodatkowych atrakcji – jak np. wycieczka po Katowicach szlakiem bohaterów „Jesteś Bogiem”.

 

Więcej informacji: www.regiofun.pl.

 

Marta Sikorska

05.10.2012