Znamy program festiwalu MiF

Konferencja prasowa festiwalu Młodzi i Film. Fot. Marcin Kułakowski, PISF
Konferencja prasowa festiwalu Młodzi i Film. Fot. Marcin Kułakowski, PISF

 

31 sierpnia podczas konferencji prasowej ogłoszono filmy, które znalazły się w dwóch konkursach tegorocznego Festiwalu „Młodzi i Film” w Koszalinie.

 

Zaprezentowanych zostanie 11 debiutów pełnometrażowych. Wśród pokazów premierowych są między innymi „W sypialni” Tomasza Wasilewskiego z Katarzyną Herman i Agatą Buzek, pierwszy od dawna polski thriller „Leśne doły” w reżyserii Sławomira Kulikowskiego i pokazywana wcześniej tylko na Off Plus Camera polsko-izraelska koprodukcja „Moja Australia” reżysera polskiego pochodzenia, Amiego Drozda. Poza tym, w Konkursie Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych filmy, które prezentowane były w Gdyni: „Daas” Adriana Panka, „Ki” Leszka Dawida, „Kret” Rafaela Lewandowskiego i „Lęk wysokości” Bartosza Konopki. Do tego nowe obrazy, których fabuła oparta jest faktach: trend utrzymujący się od zeszłego roku.

 

– Chcę, żeby filmy pokazywane na festiwalu były zwierciadłem tego, co dzieje się w młodym polskim kinie – podkreślał dyrektor programowy Janusz Kijowski. – I mimo, że są dyskusje, czasem różne opinie – to wszystko dzieje się w przyjaznej atmosferze. Zależy mi, żeby przynajmniej na starcie kariery filmowej ułatwić reżyserom trudną zwykle konfrontację z publicznością.

 

W konkursie krótkometrażowym znalazło się ponad 70 filmów krótkich: animacji, fabuł i dokumentów. Konkursowe filmy ocenią dwa składy Jury, pod przewodnictwem Filipa Bajona i Janusza Fidyka. Zwycięzca konkursu pełnometrażowego otrzyma Wielkiego Jantara i Nagrodę Specjalną Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

 

– Nigdy na festiwalu nie miałem okazji oceniać aż tylu filmów w konkursie – mówił Fidyk. – Ale to dobrze. Od niedawna jestem szefem dokumentu w Jedynce TVP i nie ukrywam, że będę na te filmy patrzył także z tej perspektywy.

 

W tym roku „Młodzi i Film” organizuje też – z Grolsch Film Works – konkurs scenariuszowy. Jego zwycięzca otrzyma 50 tys. zł. z przeznaczeniem na realizację swojego tekstu. Film ma zagwarantowane miejsce w przyszłorocznym konkursie festiwalu.

 

W ramach imprez towarzyszących, organizatorzy zapraszają między innymi na pokazy najlepszych debiutów zagranicznych ostatniego roku, wystawę prac Stasysa Eidrigeviciusa i debatę „Debiut filmowy w polskiej kinematografii”, prowadzoną przez Michała Chacińskiego.

 

Lista wszystkich filmów prezentowanych na „Młodzi i Film” jest na stronie Festiwalu: www.mif.org.pl.

 

30. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” odbędzie się w dniach 12-17 września. Impreza jest współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

01.09.2011