Znamy projekty zakwalifikowane na Dok.Restart!

Ogłoszono listę projektów filmów dokumentalnych, które wezmą udział w czterodniowych intensywnych warsztatach DOK.Restart. Wydarzenie odbędzie się w ramach 54. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

„Czech Swan”

Projekt reżyserii Aleksandry Terpińskiej utrzymany jest w atmosferze historii Hrabala. Film opowiada historię starszej kobiety, której marzeniem jest zostanie baleriną, w realizacji tego marzenia pomaga jej debiutująca, młoda baletnica. Film produkowany jest przez Colab Studio.

„Ethiopiques – bunt duszy”

Dokument Macieja Bochniaka produkowany przez Pokromski Studio opowiada historię etiopskiej muzyki widzianej z perspektywy Francisa Falceto, który prowadzi widzów w podróż w głąb świata straconej generacji muzyków, żyjących w ubóstwie i czasach przewrotów politycznych i społecznych. Film pokazuje fenomen tego unikalnego stylu muzycznego, który miał duży wpływ na rozwój jazzu i popu w dwudziestym wieku.

„Trampkarze”

Dokument Marcina Filipowicza, produkowany przez Wajda Studio opowiada historię dwóch nastoletnich braci, którzy próbują spełnić marzenia swojego ojca pragnącego w przeszłości pozostać profesjonalnym piłkarzem.

„K2 Passage”

Dokument Elizy Kubarskiej pokazuje historię czterech osób próbujących zdobyć szczyt góry K2. Bohaterowie filmu pokonują tę samą drogę co ich rodzice, którym góra odebrała życie latem 1986 roku. Bohaterowie filmu starają się na własnej skórze przekonać się co kryje się w tym ośmiotysięczniku, że ludzie są skłonni poświęcić własne życie w drodze na jej szczyt. Film produkuje Wajda Studio.

„Nusrat – ostatni prorok muzyki”

Tomasz Wysokiński w swoim dokumencie pokazuje inną stronę Pakistanu będącego dla wielu osób epicentrum terroryzmu i bezprawia. Reżyser zrywa ze stereotypami zabierając widzów w podróż do świata mistycznej muzyki pakistańskiego muzyka Nusrata. Film produkowany jest przez Tabla Film & Ayahuasca.

„Królowa Pik”

Film Agnieszki Zwiefki opowiada historię  dziesięcioletniej Denisy, nielegalnie przebywającej w Polsce. Dziewczynka nie mówi, chociaż nie zdiagnozowano u niej żadnej choroby, przez co nie jest akceptowana przez swoich rówieśników. Denisa żyje w swoim świecie przepełnionym muzyką i tańcem oraz fascynacją Bollywood. Projekt produkowany przez Ma.ja.de został także zakwalifikowany do programu warsztatów Dok.Incubator.

O warsztatach Dok.Restart

W ramach czterodniowych intensywnych warsztatów bazujących na międzynarodowych programie Dok.Incubator uczestnicy sześciu wybranych projektów pracować będą nad stworzeniem silnej struktury narracyjno-filmowej w teaserze swojego filmu oraz stworzą strategię, która pozwoli im dotrzeć do zamierzonej grupy odbiorców na czołowych europejskich festiwalach przy pomocy kreatywnego PR-u i strategii dystrybucyjnej.

 

Warsztaty odbędą się podczas 54. Krakowskiego Festiwalu Filmowego w dniach 25-28 maja 2014.

 

Magdalena Wylężałek

30.04.2014