Tytuły drugiej edycji Docs to go!

Zakończyła się selekcja projektów, które zostaną zaprezentowane podczas drugiej edycji Docs to go! – wspólnej inicjatywy Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Krakowskiej Fundacji Filmowej.

29 maja w Krakowie zostaną przedstawione następujące projekty:

 • „Bracia”, reż. Wojciech Staroń (Staroń-Film)
 • „15 stron świata”, reż. Zuzanna Solakiewicz (Endorfina Studio)
 • „One Man Show”, reż. Jakub Piątek (Telemark)
 • „Efekt domino”, reż. Piotr Rosołowski i Elwira Niewiera (Otter Films)
 • „Mnich z morza”, reż. Rafał Skalski (Centrala)
 • „Deep Love”, reż. Jan P. Matuszyński (Cor Leonis Production, Otter Films)
 • „Powroty Agnieszki H.”, reż. Krystyna Krauze i Jacek Petrycki (Centrala)
 • „Stan umysłu”, reż. Daria Lipko (Opus Film)

Po prezentacji uczestnicy będą indywidualnie konsultowali swoje projekty z ekspertami – agentami sprzedaży, dystrybutorami i przedstawicielami festiwali.

Docs to go! 2012 w Krakowie

Kilka z ukończonych projektów prezentowanych podczas ubiegłorocznej, pierwszej edycji Docs to go!, będzie premierowo pokazywanych w konkursowych sekcjach 53. Krakowskiego Festiwalu Filmowego:

 • „Ojciec i syn w podróży”, reż. Marcel Łoziński (Międzynarodowy Konkurs Dokumentalny – dokumenty pełnometrażowe oraz Konkurs Polski)
 • „Dziennik z podróży”, reż. Piotr Stasik (Międzynarodowy Konkurs Dokumentalny – dokumenty średniometrażowe oraz Konkurs Polski)
 • „Ojciec i syn”, reż. Paweł Łoziński (Międzynarodowy Konkurs Dokumentalny – dokumenty średniometrażowe oraz Konkurs Polski)
 • „Kiedy będę ptakiem”, reż. Monika Pawluczuk (dawnej „Birmańskie obręcze” – Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych – dokumenty oraz Konkurs Polski)
 • „Matka 24h”, reż. Marcin Janos Krawczyk (Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych – dokumenty oraz Konkurs Polski)

Filmy na różnych etapach produkcji

Filmy, które pokazaliśmy podczas ubiegłorocznej edycji Docs to go! są obecnie na różnych etapach produkcji. W fazie montażowej pozostaje m.in. „Svalka. Historia Julii” Hanny Polak. Twórcy planują ukończenie filmu do końca tego roku. Tak o swoim projekcie opowiada reżyserka: – W czerwcu zeszłego roku byłam na MeetMarket w Sheffield – były to rozmowy z redaktorami zamawiającymi. Zostaliśmy zaakceptowani na Documentary Campus Masterschool i w tym roku w Sheffield odbedzie sie pierwsza sesja Masterschool (…). Otrzymałam też wsparcie z WorldView Fund z Wielkiej Brytanii oraz PISF. W maju bylam na HotDocs Forum (jako uczestnik polskiej delegacji). Mamy kilka telewizji (pre-sales lub listy intencyjne) i jesteśmy w trakcie rozmów z kilkoma innymi. W fazie montażowej obok filmu Hanny Polak jest także „Six Degrees” Bartosza Dombrowskiego.

Filmy z Docs to go! na międzynarodowych festiwalach

Prezentowany w ubiegłym roku podczas Docs to go! film „Sztuka znikania” Bartka Konopki i Piotra Rosołowskiego reprezentował polską kinematografię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Visions du Réel w Nyon w Szwajcarii. „Sztuka znikania” była tam pokazywana w ramach Międzynarodowego Konkursu Filmów Średniometrażowych. Film Bartka Konopki i Piotra Rosołowskiego otworzył 10. Planete+ Doc Film Festival. Film ten bierze także udział w Konkursie Magicznej Godziny tej imprezy razem z 18 filmami dokumentalnymi z całego świata.

 

„Fuck For Forest” Michała Marczaka miał natomiast premierę podczas 28. Warszawskiego Festiwalu Filmowego, gdzie otrzymał nagrodę główną w konkursie filmów dokumentalnych. Pokazy tego dokumentu odbyły się dotychczas m.in. podczas MFF w Rotterdamie, Hot Docs, True/False i SXSW w USA, DocPoint w Helsinkach oraz na festiwaluDoc/Fest w Sheffield (pokaz odbędzie się 13 czerwca 2013). Film zyskał również międzynarodowego agenta sprzedaży – jest nim firma Dogwoof.

 

„Jorcajt” Zuzanny Solakiewicz miał amerykańską premierę podczas New York Jewish Film Festival, a film prezentowano także na antenie Canal+.

 

Marta Sikorska, Kinga Gałuszka

15.05.2013