Znamy zwycięzców festiwalu „Wisła”

Główną nagrodę 8. Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” otrzymał „Obywatel” Jerzego Stuhra, wśród wyróżnionych filmów znalazły się także m.in. „Obietnica” Anny Kazejak czy „Carte blanche” Jacka Lusińskiego.

„Obywatel” z główną nagrodą

W konkursie pokazano 12 polskich produkcji. Najlepszym, według jury, okazał się film Jerzego Stuhra „Obywatel”. W uzasadnieniu werdyktu możemy przeczytać, że film ukazuje w rzadkim gatunku tragifarsy historyczne perypetie, w które uwikłany jest mały człowiek. Nagrodę Specjalną otrzymał film „Obietnica” Anny Kazejak za artystyczną obietnicę dalszych odkryć w gatunku ostrego psychologicznego dramatu społecznego.

Nagroda publiczności

Swoją nagrodę przyznała również publiczność, która wyróżniła ex aequo filmy „Carte blanche” Jacka Lusińskiego i „Bogów” Łukasza Palkowskiego.

Repliki festiwalu

Do końca października repliki festiwalu odwiedzą kilkanaście rosyjskich miast, w których widzowie będą mogli zapoznać się z najnowszym dorobkiem polskiej kinematografii.

8. Festiwal Filmów Polskich „Wisła” odbył się moskiewskich kinach „Pięć gwiazd na Pawieleckiej” oraz „Iluzjon” w dniach 21-28 maja.

Więcej informacji: festiwalwisla.pl.

29.05.2015