„Żniwa” – polska koprodukcja w oficjalnej selekcji Cannes

Film „Żniwa” wyprodukowany w koprodukcji między Francją, Polską, Grecją oraz RPA swoją światową premierę będzie miał na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes. „Żniwa” („Die Stropers”) to debiut grecko-południowoafrykańskiego reżysera Etienne’a Kallosa. „Żniwa” będą pokazywane w sekcji Un Certain Regard. Polskim producentem filmu jest Mariusz Włodarski – Lava Films. Autorem zdjęć Michał Englert. Film był współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Festiwal odbedzie się w dniach 8-19 maja. 

Un Certain Regard

Sekcja Un Certain Regard festiwalu przedstawia „inne spojrzenie” we współczesnym kinie, w selekcji kładąc nacisk na oryginalność i świeżość prezentowanych dzieł. Nagrodzeni w tej sekcji byli m.in tacy reżyserzy jak Kornél Mundruczó, Yorgos Lanthimos czy Cristian Nemescu. Film dotyka tematów tożsamości we współczesnej kulturze Afrikaans.  Akcja filmu dzieje się podczas zbiorów kukurydzy w Wolnym Państwie, odległym regionie RPA. Film odkrywa rytuał przejścia w dorosłość straconego pokolenia młodzieży afrykanerskiej – pierwszego pokolenia urodzonego po upadku Apartheidu – które zmaga się z dorastaniem w chaosie postkolonialnej Afryki.

O filmie

Fot. materiały producenta

Republika Południowej Afryki, Wolne Państwo, odcięty od reszty kraju bastion mniejszości etnicznej białych Afrykanerów. W tej konserwatywnej społeczności, obsesyjnie przywiązanej do siły i męskości żyje skryty, wrażliwy Janno. Pewnego dnia jego gorliwie wierząca matka przyprowadza do domu Pietera, sierotę z ulicy, którą chce uratować. Matka prosi Janno, by stał się bratem dla nieznajomego, doświadczonego życiem chłopaka. Rozpoczyna się rywalizacja o władzę, dziedzictwo i rodzicielską miłość.

O reżyserze

Etienne Kallos jest nagradzanym scenarzystą i reżyserem pochodzenia grecko-południowoafrykańskim. W 2009 roku film dyplomowy „Eersgeborene” („Pierworodny”) wygrał Lwa Corto Cortissimo za najlepszy film krótkometrażowy na MFF w Wenecji. Był to pierwszy w historii festiwalu film w języku Afrikaans nagrodzony w tej kategorii. Z kolei etiuda „Doorman” („Portier”) miała europejską premierę na MFF w Cannes w 2006 roku.

Film jest koprodukcją czterech krajów: Francja (Cinema Defacto) Polska (Lava Films) Grecja (Heretic) i RPA (Spier Films). Zdjęcia do filmu były realizowane w Wolnym Państwie (RPA). Postprodukcja filmu odbywała się w trzech europejskich krajach koproducentów – we Francji, Polsce i Grecji. Film powstał przy wsparciu funduszu Eurimages.

 


12.04.2018