Zofia Wichłacz European Shooting Star 2017

Aktorka Zofia Wichłacz otrzymała tytuł Shooting Star 2017. Kandydaturę aktorki zgłosił PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Shooting Stars 2017

Shooting Stars to specjalny program stworzony przez European Film Promotion (EPF), którego celem jest promowanie młodych i utalentowanych aktorów europejskich. W tym roku oprócz Zofii Wichłacz w gronie aktorów i aktorek z tytułem Shooting Star znaleźli się również: Esben Smed (Dania), Alessandro Borghi (Włochy), Louis Hofmann (Niemcy), Elīna Vaska (Łotwa), Hannah Hoekstra (Holandia), Victoria Guerra (Portugalia), Tudor Aaron Istodor (Rumunia), Maruša Majer (Słowenia), Karin Franz Körlof (Szwecja).

Zofia Wichłacz i Józef Pawłowski w filmie „Miasto 44”. fot. Akson Studio

Organizatorzy wydarzenia podkreślają, że polska aktorka, mimo iż jest jedną z 2 najmłodszych tegorocznych uczestników zagrała m.in. w ubiegających się o nominację do Oscara „Powidokach” Andrzeja Wajdy. Warto dodać, że aktorka zagrała m.in. w filmie „Miasto 44” Jana Komasy, natomiast premiera kolejnego tytułu z jej udziałem – „Amoku” Kasi Adamik – planowana jest na rok 2017.

26 kandydatów

Dziesięcioro uczestników Shooting Stars 2017 wybrano z 26 kandydatów zgłoszonych przez członków European Film Promotion (EFP). Zofię Wichłacz zgłosił PISF. Wyboru najzdolniejszych europejskich aktorów, na podstawie ich dotychczasowego dorobku artystycznego, dokonało międzynarodowe jury w składzie: specjalistka ds. obsady Lucinda Syson, aktorka i uczestniczka jednej z poprzednich edycji Shooting Star Dorka Gryllus, reżyser Xavier Koller, producentka filmowa Pandora da Cunha Telles oraz krytyk filmowy i pisarz Jan Lumholdt.

„Stąpa bardzo twardo po ziemi. Zofia rozświetla ekran pogodnym współczuciem i wewnętrzną energią i zostaje w naszych oczach jeszcze na długo po tym, jak zgasną światła. Nie tylko chcemy patrzeć na nią w przyszłości, jesteśmy po prostu do tego zmuszeni” – czytamy w uzasadnieniu jury. 

Szansa na światową karierę

Zofia Wichłacz to już piąta osoba z Polski z tytułem Shooting Star. W ubiegłych latach Shooting Stars byli: Agnieszka Grochowska w 2007, Agata Buzek w 2010, Jakub Gierszał w 2012 oraz Mateusz Kościukiewicz w 2014 roku. Nominacja do tytułu Shooting Star otworzyła drogę do międzynarodowej kariery wielu europejskim aktorom m.in. France Potente, Rachel Weisz, Danielowi Craigowi, Danielowi Bruhlowi, Carey Mulligan, Albie Rohrwacher, Mélanie Laurent, Moritzowi Bleibtreu czy Elenie Anayi.

20. edycja Shooting Stars na Berlinale

Oficjalna prezentacja Shooting Stars odbędzie się w dniach 10-13 lutego 2017 podczas 67. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. Będzie to 20. edycja tego wydarzenia. W ciągu całego roku aktorzy z tytułem Shooting Star odwiedzą wiele międzynarodowych festiwali filmowych, wezmą udział w warsztatach i spotkaniach jako nowi ambasadorzy kina europejskiego.

Więcej informacji o Shooting Stars 2017 na stronie: www.shooting-stars.eu.

Marta Sikorska


15.12.2016