ŻubrOFFka 2015

Zbliża się 10. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻubrOFFka. Wydarzenie odbędzie się w dniach 2–6 grudnia w Białymstoku i okolicach. W programie nie tylko filmy, również warsztaty oraz sporo muzyki.

Jury festiwalu

W tym roku z 1672 zgłoszeń organizatorzy wyselekcjonowali 105 filmów konkursowych, które powalczą o nagrody w siedmiu konkursach. Wśród nich jest 35 polskich filmów.

Filmy konkursowe oceniać będą:

  • Konstantina Kotzmani – reżyserka, laureatka ubiegłorocznej ŻubrOFFki za film „Washingtonia”, obecnie nominowanego do Europejskich Nagród Filmowych
  • Magnus von Horn – reżyser, którego debiut „Intruz” miał premierę na festiwalu w Cannes
  • Vahram Mkhitaryan – reżyser, twórca wielokrotnie nagradzanych filmów „Mleczny brat” i „Pieśń pasterza”
  • Ryszard Jaźwiński – dziennikarz, prowadzący w radiowej Trójce audycję „Trójkowo filmowo”
  • Paweł Chomczyk – pochodzący z Podlasia aktor, lalkarz i producent spektakli teatralnych

Pozakonkursowe zestawy filmowe

W tym roku w programie znalazły się takie zestawy, jak:

  • Mental Caucasus – filmy opowiadające o współczesnym Kaukazie – o jego codzienności i historii pisanej dzisiaj. W programie znalazły się filmy z Gruzji (w tym wyjątkowego regionu Swanetii), Azerbejdżanu, ale także republik zależnych od Rosji – Dagestanu czy Czeczenii.
  • Oblicza najnowszej czeskiej animacji – mimo że ostatnie dwie dekady były dla czeskiej animacji dość trudne, jedno jest pewne: tradycja animacji marionetki i przedmiotu jest wciąż żywa. Nadal istnieje pokolenie mistrzów z doświadczeniem zdobytym od najwybitniejszych czeskich animatorów lalek. Są oni w stanie ożywić dowolny przedmiot w 3D. Większość z nich pragnie kręcić filmy z wykorzystaniem animacji lalkowej. W rezultacie powstają dzieła tak różne, jak motywacja ich autorów.
  • Balkan blues – cechą charakterystyczną najnowszych bałkańskich filmów jest wzrost jakości produkcji filmowej, światowa dystrybucja i udział w wielu ważnych festiwalach filmowych. Co się nie zmieniło, to unikalne podejście reżyserów do bieżących tematów, charakterystycznych dla ich krajów i kultury, a także typowo bałkańskie zwierzenia.
  • Bawarskie śniadanie filmowe – dzielna ekipa z – położonego na granicy czesko-niemieckiej – miasteczka Selb kontynuje ubiegłoroczny sukces Bawarskiego Śniadania Filmowego. W tegorocznym menu znajdą się przede wszystkim filmy z festiwalu Grenzland-Filmtage, który przybliża bawarskim widzom głównie wschodnioeuropejskie i niemieckie filmy, pełnometrażowe i krótkometrażowe.
  • Dances with Camera – screendance, videodance, dance film, cinedance… taniec tworzony dla kamery. To hybrydyczna forma, która obejmuje dziś coraz szersze spektrum możliwości, splatając różne gatunki filmu, sztuk wizualnych i mediów. Jej podstawowym językiem ekspresji pozostaje jednak zawsze ruch i taniec. Screendance jest prowokacją. Zachęca do podróży w nieznane, do odkrywania możliwości. Zarówno dla twórcy, jak i dla widza przyjemność tkwi w przygodzie odkrywania, czym może stać się połączenie tańca i filmu.

W programie znalazły się także bloki: Jednośladowy poruszyciel – specjalny program rowerowy, Wenezuelskie śniadanie filmowe, Szkockie śniadanie filmowe, znane widzom ŻubrOFFki Midnight Shorts czy pokaz filmów członków Jury.

ŻubrOFFkowe warsztaty

Organizatorzy ŻubrOFFki zapraszają na warsztaty filmowe kinomanów w każdym wieku! Podczas „Dogmy według seniorów”, uczestnicy wspólnie z Grzegorzem Jaroszukiem spróbują przekonać się, czy będąc seniorem można w kilka dni obedrzeć kino z iluzji. O tym, że każdy nosi w sobie jakąś historię, a w niej gnieżdżą się ciekawe opowieści, przekona młodych animatorów Ewa Borysewicz, która poprowadzi warsztaty dokumentalnego filmu animowanego „Mój dom, moje podwórko”. Z kolei Jakub Socha, podczas warsztatów dziennikarskich, spróbuje nauczyć młodych dziennikarzy pisać o filmie lub o takim pisaniu podyskutować.

Więcej o warsztatach tutaj.

Koncerty na ŻubrOFFce i inne wydarzenia

ŻubrOFFka od lat cieszy się popularnością nie tylko wśród kinomanów, ale także fanów muzyki elektronicznej. Organizatorzy codziennie zapraszają widzów do klubu festiwalowego na koncerty. Na otwarcie festiwalu wystąpi islandzki zespół MUM, którego dwóch założycieli –  Örvar Smárason i Gunnar Tynes, 2 grudnia w białostockim kinie Forum premierowo w Polsce wykona muzykę improwizowaną do niemego, nieco zapomnianego klejnotu kinematografii niemieckiej „Menchen am Sonntag” / „Ludzie w niedzielę” (1930).

3 grudnia w festiwalowym klubie FAMA odbędzie się debiutujący na Żubroffce konkurs na najlepsze muzyczne video. Po nim na scenie zagra zespół JAAA!, w skład którego wchodzą Kamil Pater (Contemporary Noise Quartet, Quintet i Sextet), Marek Karolczyk (Napszykłat) oraz Miron Grzegorkiewicz (Daktari).

Kolejnego dnia w Białymstoku zawita niemiecki Schlachthofbronx oraz włoski producent CLAP! CLAP!, a afterparty poprowadzi lokalny kolektyw DJ-ski – Kró-LEWski Sound.

W sobotnią noc wystąpi Brytyjczyk Aston Harvey z The Freestylers, a zaraz po nim rosyjskie muzyczne objawienie, Little BIG. Gospodarzem sceny będzie, pochodzący z Białegostoku, obecnie rezydujący w Wielkiej Brytanii, Auricom.

Bilety na koncerty można nabyć na www.bilety.bok.bialystok.pl.

Podczas festiwalu w kinie Forum będzie można zobaczyć wystawę fotografii Justyny Mielnikiewicz: „A Ukraine runs through it”.

Więcej o festiwalu ŻubrOFFka na www.zubroffka.pl.

Na podstawie informacji prasowych

18.11.2015