Żubroffka - święto krótkiego filmu na Podlasiu

11. Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych Żubroffka odbędzie się w dniach 7-11 grudnia 2016 r. w Białymstoku i na Podlasiu. Festiwal od lat buduje kulturalny pomost między Wschodem i Zachodem, Północą i Południem – jest wydarzeniem, w ramach którego spotyka się energia wszystkich stron świata.

Około 2000 tysięcy zgłoszeń

W tym roku, do ośmiu konkursów selekcjonerzy wybrali 121 najciekawszych filmów (spośród prawie dwóch tysięcy zgłoszeń). Przygotowywane są także specjalne projekcje produkcji krótkometrażowych z całego świata. W ciągu pięciu dni widzowie obejrzą łącznie ponad 250 krótkich filmów.

Składy jurorskie 11. Żubroffki

Filmy w trzech konkursach krajowych (Amatorzy, Studenci, Niezależni) oraz dwóch międzynarodowych (Okno na Wschód, Cały ten Świat) oceni jury w składzie:

  • Joanna Łapińska (białostoczanka, członkini Europejskiej Akademii Filmowej, dyrektorka programowa Transatlantyk Festival),
  • Ali Asgari (irański reżyser, jego filmy krótkometrażowe były pokazywane na ponad 500 festiwalach na całym świecie m. in. w Cannes, Berlinie, Wenecji, gdzie zdobyły ponad 100 nagród),
  • Carmen Gray (pochodząca z Nowej Zelandii dziennikarka i krytyczka filmowa współpracująca z Sight & Sound, Dazed & Confused, Screen International i „Guardianem”, programerka i selekcjonerka Berlin Critics’ Week),
  • Andrius Blaževičius (litewski reżyser, którego film „Ten Reasons” został uznany najlepszym litewskim filmem krótkometrażowym w 2012 roku, zaś zrealizowana w koprodukcji z Polską debiutancka fabuła „Święty” miała w tym roku premierę na MFF w Busan i Warszawskim Festiwalu Filmowym, zdobyła też nagrodę jury na Festiwalu „Listapad” w Mińsku),
  • Luca Tóth (węgierska reżyserka nagrodzona na Festiwalu Annecy, jej ostatnia animacja „Superbia” miała premierę na Festiwalu w Cannes 2016)

Oprócz Grand Prix festiwalu w wysokości 2000 euro oraz nagród i wyróżnień w każdym z konkursów, przyznawane są nagrody specjalne za najlepszą: Animację, Dokument, Fabułę, Zdjęcia oraz Muzykę.

Filmy w trzech, mających otwartą formułę dla twórców z Polski i zagranicy konkursach, ocenią:

  • jury w składzie: Monika Szewczyk, dyrektorka Galerii Arsenał; Jakub Socha, krytyk filmowy, redaktor w dwutygodnik.com oraz Daniel Ebner, dyrektor artystyczny Vienna Independent Shorts (konkurs Na skraju – film eksperymentalny i video-art),
  • dzieci (konkurs Kids),
  • publiczność (konkurs Music video). Tradycyjnie publiczność przyzna też swoją nagrodę – Dzikiego Żubra. 

Wydarzenia dodatkowe i panele dyskusyjne

W programie festiwalu, oprócz filmów, nie zabraknie energetycznych koncertów, spotkań z twórcami, wystaw oraz warsztatów animacji dla dzieci (Warsztaty Filmu Animowanego Metodą Animacji Sylwetkowej Lotte Reiniger, prowadzenie Tessa Moult-Milewska), młodzieży (warsztaty Bouncy Stretchy Stuff, czyli tworzenie animowanych filmów za pomocą przedmiotów biurowych, prowadzenie Mathijs Stegink). Z kolei słowacki reżyser Andrej Kolenčík postara się wspólnie z białostockimi seniorami zrealizować krótkometrażową fabułę opartą na historii spotkania doktora Štrosmajera („Szpital na Peryferiach”) i pielęgniarki Danuty Dębskiej-Tretter („Na dobre i na złe”) podczas studiów na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku (efektem ich związku będzie… Dr House).

Podczas festiwalu odbędą się trzy panele dyskusyjne: Spotlight On Shorts, dotyczący obecności i promocji filmów krótkometrażowych w (nowych) mediach, Wschód kobiet – kobiety i krótki metraż oraz W gąszczu festiwali, czyli spotkanie festiwali filmowych, przedstawicieli branży i filmowców.

Specjalne pokazy

Podczas specjalnych pokazów organizatorzy zaprezentują cieszące się wielką popularnością wśród dorosłych widzów midnight shorts (współczesne filmy inspirowane kinem kultowym), powrócą też sekcje Kobieta Wschodu i Animowane dokumenty. Głodnych nie tylko sztuki filmowej ucieszą na pewno festiwalowe śniadania: kanadyjskie, białoruskie i meksykańskie. Można będzie także zobaczyć specjalnie przygotowane na Żubroffkę zestawy krótkich filmów z Armenii i Iranu, dokumentów z Czech i Słowacji, zestawy krótkometrażówek o tańcu, polskich animowanych klipów oraz zestaw prezentujący subkontynent indyjski. Po raz pierwszy widzowie będą mogli uczestniczyć w pokazach poświęconych w całości wybranym miastom – w tym roku będą to filmowe podróże do Lizbony i Moskwy.

Muzyka na Żubroffce

Podczas wieczorów klubowych, o gorącą atmosferę zadbają Brytyjczycy: King Midas Sound – projekt Kevina Martina (The Bug), eklektyczne połączenie dubu, dubstepu, neo soulu czy trip-hopu, oraz jedna z najciekawszych ekip sceny drum’n’bass – duet Dub Phizix feat Strategy. Na najlepsze tropical bass party zabierze nas przylatujący prosto z Brooklynu Uproot Andy i nieobliczalne szalone włoskie MILANGELES! Muzyczny wschód reprezentować będzie Moa Pillar, wybuchowa rosyjska mieszanka pełnych etniczności brzmień i nowoczesnej elektroniki.

11. Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych Żubroffka odbędzie się w dniach 7-11 grudnia 2016 r. w Białymstoku i na Podlasiu.

Organizatorem Żubroffki jest Białostocki Ośrodek Kultury – DKF „GAG”. Festiwal zrealizowany z dotacji Miasta Białystok.

Więcej informacji o festiwalu znajduje się na stronie: www.zubroffka.pl.

Na podstawie informacji prasowej

18.11.2016